Μπάσκετ Ανδρών

Κύπελλο Ανδρών: Παγκράτι – Αμύντας 82-74

Μεγάλη πρόκριση για την ομάδα μας στην επόμενη φάση του κυπέλλου, η οποία απέκλεισε τον -αγωνιζόμενο στην Α2- Αμύντα, αφού επικράτησε με 82-74. Μεγαλύτερη σημασία από τη νίκη, είχε η φοβερή εμφάνιση των παικτών μας, που έβγαλαν πάθος, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και έτσι γέμισαν με χαμόγελα όλους τους φιλάθλους που παρευρέθησαν στο κλειστό του Μετς.

Η ομάδα μας μπήκε νωθρά στο παρκέ, με αποτέλεσμα ο Αμύντας να καταφέρει να προηγηθεί με 0-7 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες μας βρήκαν τα πατήματα τους και πέρασαν μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου, με 22-18. Στην δεύτερη περίοδο ο Αμύντας εκμεταλλεύτηκε την αμυντική δυσλειτουργία της ομάδας μας και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή, 41-42. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να πάρει κάποια σημαντική διαφορά, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 62-60.
Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως, άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες μας, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (76-65 στο 35′, 80-70 στο 38′) και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση και την πρόκριση. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Αμύντα, ήταν να μειώσει στο τέλος, όμως αυτό δεν απέτρεψε την ομάδα μας από το να πανηγυρίσει τη νίκη με τελικό σκορ 82-74.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, την Κυριακή 23/09 στις 17.00, στο Μετς, με το Ψυχικό.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΜΥΝΤΑΣ 82-74
Δεκάλεπτα: 22-18, 41-42, 62-60, 82-74
Διαιτητές: Ζακεστιδης-Μαγκουνής
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 12, Μαγιντόμπε 10 (2), Κούτρας 9 (1), Κατωπόδης 3, Λυτόπουλος 6 (1), Δερμιτζάκης 11 (1), Δόξας 4, Ροδοστόγλου 9 (1), Μπένος 12, Αρμάος 6.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 6, Καμπούρης 14, Τοπάλι 12 (1), Διαμαντόπουλος 3, Καλδής 8, Βαρδιάνος 12 (2), Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 10, Μπάρμπας 5 (1), Γκαβανόπουλος, Κάπρης, Μέλιος 2.