Κύπελλο Ανδρών: Παγκράτι – Ψυχικό 78-74

Με σπασμένα τα φρένα αγωνίζεται το αντρικό μας τμήμα, το οποίο κατάφερε να αποκλείσει ακόμα μια ομάδα της Α2, αφού επικράτησε με 78-74 του Ψυχικού στο Μετς.

Με όπλο την άμυνά της ξεκίνησε η ομάδα μας τον αγώνα, κρατώντας πολύ χαμηλά το Ψυχικό στην πρώτη περίοδο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 16-9. Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν πολύ διαφορετική, με τις δύο ομάδες να δίνουν επιθετικό ρεσιτάλ. Αρχικά οι παίκτες μας κατάφεραν να φτάσουν σε double score(28-14) στο 13′, με τους αντιπάλους μας να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου και να μειώνουν σε 41-37 με τη λήξη.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας κατάφερε να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (50-39), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν σε 57-50 στο 30′.
Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, αφού το Ψυχικό κατάφερε να προσπεράσει στο 35′ με 61-62, με την ομάδα μας να αντιδράει σωστά στο σοκ της ανατροπής και να ανακτά το προβάδισμα άμεσα. Στο τέλος τα μεγάλα σουτ και η ψυχραιμία από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, μας έδωσαν τη νίκη με τελικό σκορ 78-74.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, στις 26/09 στο Μετς, με το Φαίακα Κέρκυρας, ενώ στο βάθος…αχνοφαίνεται ο Παναθηναϊκός!

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΨΥΧΙΚΟ 78-74
Δεκάλεπτα: 16-9, 41-37, 57-50, 78-74
Διαιτητές: Καραβίτης-Σκαλτσής
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 12 (2), Μαγιντόμπε 5, Κούτρας, Κατωπόδης 3 (1), Λυτόπουλος 3, Τζατζάς 11 (3), Δερμιτζάκης 16 (4), Δόξας 4, Ροδοστόγλου 14 (1), Μπένος 11, Αρμάος
Ψυχικό (Ρεμεντέλας) : Ιορδάνου 7(1), Παναγιωταράς 2, Παπανικολάου 10 (2), Παπαδημητρίου 4, Παπαντωνάκος 6, Μάντζαρης 8 (2), Αρσενόπουλος 13 (3), Μπασδέκης, Παασόγια 22 (1), Θεοδώρου 2

Photo credit: Yiota Breki