Πρεμιέρα με νίκη για παιδικό και ήττα για εφηβικό

Με νίκη ξεκίνησε το παιδικό μας τμήμα τις υποχρεώσεις του για το φετινό πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας ΕΣΚΑ, αφού επικράτησε με 69-41 επί του Σπόρτιγκ, ενώ στον αντίποδα το εφηβικό μας γνώρισε την ήττα με 51-60.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Οι παίκτες μας μπήκαν ονειρικά στο παρκέ και με απίστευη διάθεση σε άμυνα και επίθεση, ουσιαστικά καθάρισαν το ματς από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 26-6. Στη συνέχεια του ματς, η ομάδα μας ναι μεν έριξε ρυθμούς, αλλά απέδωσε καλό μπάσκετ και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 69-41.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 69-41
Δεκάλεπτα:
26-6, 43-19, 55-32, 69-41
Παγκράτι(Αντωνόπουλος): Κρητικός 3, Μιχαλόπουλος 7, Τζεμανάκης 3(1), Ποντικόπουλος 6, Σοφρωνάς 17, Μαλο 3, Παπαδέλης, Δαμιανός 5, Ζαρίφης 13, Αντωνίου 8, Γεωργούλιας 4, Τσαναι

ΕΦΗΒΙΚΟ

Το Σπόρτιγκ κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο, με όπλο την άμυνα του να προηγηθεί με 24-31, με τους παίκτες μας να μην βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των Πατησίων, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στο 30′ προηγήθηκε με 35-47. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, όμως οι αντίπαλοί μας, με σωστές επιλογές κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από το Μετς, με τελικό σκορ 51-60.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 51-60