Κύπελλο Ανδρών: Παγκράτι – Ανατόλια 85-78

Ιστορική νίκη για την ομάδα μας απέναντι στο Ανατόλια με 85-78, η οποία μας φέρνει στους 16 του κυπέλλου Ελλάδας, όπου σε μια ημέρα γιορτής, θα αντιμετωπίσουμε το νταμπλούχο Παναθηναϊκό.

Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 16-7 στο 5′, με το Ανατόλια να μειώνει σε 22-17 στη λήξη του δεκαλέπτου. Στη δέυτερη περίοδο, οι παίκτες μας κατάφεραν να ξεφύγουν εκ νέου με 30-20, όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν πάλι απάντηση, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 40-38. Το δεύτερο μέρος είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τους αντιπάλους μας να περνούν μπροστά με 47-50 στο 25′, αλλά την ομάδα μας να καταφέρνει να ανακτήσει το προβάδισμα, με το σκορ στο 30′ να είναι 60-56. Στην τελευταία περίοδο, παρότι η ομάδα μας προηγήθηκε με 66-56, το Ανατόλια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κατάφερε στο 36′ να μειώσει σε 73-71. Αυτό όμως δεν επηρέασε τους παίκτες μας, οι οποίοι με ώριμες επιλογές στην επίθεση, μπόρεσαν να καθαρίσουν το ματς και να φύγουν νικητές με 85-78.

Την ομάδα του Παναθηναϊκου, θα την υποδεχτούμε στο Μετς, την Τετάρτη 01/10 στις 19.00.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 85-78
Δεκάλεπτα: 22-17, 40-38, 60-56, 85-78
Διαιτητές: Δολγύρας-Τσιμπούρης
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 5, Μαγιντόμπε 4 (1), Κούτρας, Κατωπόδης 13 (3), Λυτόπουλος 6, Φωτίου 9 (1), Τζατζάς 5 (1), Δερμιτζάκης 26 (4), Δόξας 3, Ροδοστόγλου 12 (1),Μπένος 2.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαϊδής 5, Στεφανίδης, Αμπατζάς 5 (1), Αράπης, Γαλανίδης 15 (3), Κωνσταντινίδης 2, Ξενιτίδης 2, Κιγμετόγλου 8, Ζώτος 4, Μπρόζος 13 (2), Καραποστόλου 24 (4).

Photo credit: Yiota Breki