Κύπελλο Ανδρών: Παγκράτι – Φαίακας Κέρκυρας 88-75

Τεράστια νίκη για την ομάδα μας, απέναντι στο Φαίακα Κέρκυρας με 88-75, η οποία μας φέρνει μια ανάσα από τους 16 του κυπέλλου και τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ μουδιασμένη στο παρκέ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Κέρκυρας και προηγήθηκε με 3-14 στα πρώτα 4 λεπτά. Στη συνέχεια οι παίκτες μας κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, με το δεκάλεπτο να λήγει 24-28. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας ξεκίνησε με ένα 12-0 σερί για να προσπεράσει με 36-28 και στη συνέχεια με 43-33, με το Φαίακα να καταφέρνει να κλείσει την ψαλίδα στους 5 (46-41), με τη λήξη του ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, η οποία πήρε διψήφιες διαφορές (59-48, 70-53), με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 74-59. Στην τελευταία περίοδο, οι αντίπαλοί μας με ένα 0-7 σερί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους, όμως οι παίκτες μας με ψυχραιμία στις επιθέσεις, κατέκτησαν τη νίκη με τελικό σκορ 88-75.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας είναι το Ανατόλια, το οποίο θα υποδεχτούμε το Σάββατο, στο Μετς.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 88-75
Δεκάλεπτα: 24-28, 46-41, 74-59, 88-75
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Ρίζος
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 11 (2), Μαγιντόμπε, Κούτρας 2, Κατωπόδης 12 (1), Λυτόπουλος 2, Φωτίου 9 (1), Τζατζάς 3 (1), Δερμιτζάκης 19, Δόξας, Ροδοστόγλου 15 (3), Μπένος 11, Αρμάος 4.
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Γρίψιος 7, Ματενίδης 7 (1), Νεδέλκος 3, Σιώπης 7 (1), Σπιτιέρης 2, Πεταλωτής 8 , Περούλης 30 (4), Νίκας 4, Μαγκανάς 3 (1), Ταουσάννης 4, Χατζόπουλος.

Photo credit: Yiota Breki