Β’ Ανδρών: Παγκράτι – ΠΟΚ Έσπερος 82-81

Μετά από ένα παιχνίδι-θρίλερ, η ομάδα μας κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη απέναντι στον Έσπερο με 82-81 και να μπει με το δεξί στις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα μας που παρατάχθηκε χωρίς το Μπένο, μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 12-5 στα πρώτα λεπτά, με τον Έσπερο όμως με ένα σερί 0-12, να περνάει μπροστά με 12-17, με την ομάδα μας όμως να κλείνει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 25-16.
Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά (32-20 στο 12′) και να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 44-35.
Στο δεύτερο μέρος ο Έσπερος προσπάθησε να γυρίσει το ματς και κατάφερε να μειώσει σε 65-60 στο 30′, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε και στο 67-66 στο 33′.
Στο 39′ και με το σκορ στο 80-77, ο Λυτόπουλος υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ με τον Έσπερο να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα με 80-81 στα 14”. Εκεί ο Τζιβελέκας πήρε πάνω του την επίθεση και κερδίζοντας φάουλ, κατάφερε με 2/2 βολές να γράψει το 82-81, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό, με την ομάδα μας να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 82-81
Δεκάλεπτα: 25-18, 46-35, 65-60, 82-81
Διαιτητές: Σκούτας-Μπούκας
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 9 (1), Μαγιντόμπε 9 (3), Κούτρας 4 (1), Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 16, Φωτίου 9 (1), Τζατζάς, Δερμιτζάκης 11 (1), Δόξας 7, Ροδοστόγλου 15 (2), Μπένος, Αρμάος.
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 5,Βάρσος 17 (4), Χατζηκίδης 9 (3), Γραμματικός 9 (1), Θεοδοσίου 10 (2), Σκουλούδης 10, Παπαφλωράτος 2, Κ.Χαρούνι 17, Μπούσι, Ν.Χαρούνι. Βλασσόπουλος 2.