Ξανά 2/2 για παίδες και εφήβους

Το απόλυτο έφεραν τα τμήματα μας στους αγώνες της Τρίτης, με το παιδικό να κερδίζει τον ΕΦΑΟΖ με 50-37 και να μένει πρώτο στην κορυφή του ομίλου, ενώ το εφηβικό επικράτησε με 64-59 της Αναγέννησης Πετραλώνων μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Το παιδικό μας δεν μπήκε καλά στο παρκέ και βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο με 13-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με όπλο την άμυνα, οι παίκτες μας κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να προηγούνται στο ημίχρονο με 25-22, με την ποιότητα του ματς πάντως να μην είναι και η καλύτερη. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έκανε ένα ξέσπασμα και ουσιαστικά καθάρισε το ματς, αφού με επιμέρους 16-7, βρέθηκε μπροστά στο 30′ με 41-29. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά ψηλά και κατέκτησαν εν τέλει τη νίκη με σκορ 50-37.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΕΦΑΟΖ 50-37
Δεκάλεπτα:
13-15, 25-22, 41-29, 50-37
Παγκράτι(Αντωνόπουλος): Μαλο, Τσεντζελής 14, Κρητικός, Ποντικόπουλος 3, Σοφρωνάς, Κάτσος 1, Ζαρίφης 5, Δαμιανός, Τσανάι 5, Αντωνίου 12, Γεωργούλιας 8, Τζεμανάκης 2

ΕΦΗΒΙΚΟ

Το εφηβικό μας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί με 21-13 στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο μέρος οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τους παίκτες μας να καταφέρνουν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31-24. Στο δεύτερο μέρος η επιθετική λειτουργία των δύο ομάδων ήταν καλύτερη, με την ομάδα μας να έχει απάντηση στα καλάθια των Πετραλώνων, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 48-42. Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, με την Αναγέννηση να γυρίζει το ματς, αλλά τους πάικτες μας με καλές επιλογές στα τελευταία λεπτά να κατακτούν τη νίκη με τελικό σκορ 64-59.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΝΑΓΕΝΝΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 64-59