Β’ Ανδρών: Παγκράτι – ΚΑΟ Κορίνθου 85-77

Σημαντική νίκη για την ομάδα μας, η οποία παρά τις απουσίες κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον ΚΑΟ Κορίνθου με 85-77 και να κρατήσει αλώβητο το Μετς τη φετινή αγωνιστική χρονιά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ δείχνοντας έμφαση στο επιθετικό κομμάτι, κάτι που μαρτυρά και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο διαμορφώθηκε σε 22-20. Η ομάδα μας κράτησε το ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να μετατρέψει το 41-36 του 18′ σε 49-37 στο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Στο δεύτερο μέρος, παρά τη μεγάλη αστοχία έξω από τα 6.75, η ομάδα μας χτύπησε στη ρακέτα και διατήρησε με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, με το σκορ στο 30′ να είναι 71-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Κόρινθος προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στους 6 πόντους, όμως οι παίκτες μας, με σωστές επιλογές κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και με μία καλή διαφορά μάλιστα, επικρατώντας με 85-77.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 85-77
Δεκάλεπτα: 22-20, 49-37, 71-61, 85-77
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Ρίζος
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 9 (1), Κούτρας 4, Κατωπόδης 6, Λυτόπουλος 10, Φωτίου 17 (1), Δερμιτζάκης 8, Δόξας 7, Ροδοστόγλου 7 (1), Μπένος 17
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 10, Σκελλαράκης 6, Μακρής 20 (2), Θεοδωρίδης 6 (2), Κεφαλάς 6 (1), Αρσένης, Περρωτής 13, Πράττης 8 (2), Δανίκας 1, Κωνσταντίνου 8 (2)