Β’ Εθνική (Νότος): ΑΟ Ένωση Ιλίου – ΑΟ Παγκρατίου 83-84

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ομάδα μας, η οποία επικράτησε, εκτός έδρας, της Ένωσης Ιλίου, στην παράταση με 83-84 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πιό δυνατά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 8-15 στο 8′ και να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά, με 14-19. Στη δεύτερη περίοδο, ένα επιμέρους 2-10 στα πρώτα 3′ μας έδωσε διψήφιο προβάδισμα (16-29), με την ομάδα του Ιλίου όμως να απαντάει και να καταφέρνει στο ημίχρονο να μειώσει σε 35-39. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας μπήκαν πιό χαλαροί με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί μας να καταφέρουν να προηγηθούν με 43-42 στο 23′ και 56-55 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση Ιλίου κατάφερνε να κρατάει σταθερά μια ισχνή διαφορά (62-58, 65-62), με το Παγκράτι να ισοφαρίζει σε 68-68 και να οδηγεί το ματς στην παράταση. Εκεί, μετά το 71-68, οι παίκτες μας έτρεξαν ένα 2-8, για να προσπεράσουν με 73-76, όμως το Ίλιον είχε απάντηση και πέρασε εκ νέου μπροστά, με 81-79. Η ομάδα μας με τρίποντο, έκανε το 81-82, οι αντίπαλοι μας σκόραραν για το 83-82, με το Τζιβελέκα στα 4” με μια τρελή …χορογραφία να γράφει το 83-84, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 83-84 (68-68 κ.αγ)
Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 56-55, 68-68 (κ.αγ.), 83-84
Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Γαρινή
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 2, Μπέλλας Γ. (11(2), Τσακίρης 7(1), Φουντάς 15(2), Μπολάτογλου 13(1), Μπέλλας Οδ. 21(3), Τσιουμπρής 3, Μανταλβάνος 4, Γεροκώστας 7, Τσόλκας, Κατσαρός, Βάτσιος
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 18(1), Μαγιντόμπε 3(1), Κατωπόδης 3(1), Λυτόπουλος 9, Φωτίου 9(2), Δερμιτζάκης 14(3), Ροδοστόγλου 20(1), Μπένος 9, Κούτρας, Δόξας, Αρμάος