Μπάσκετ Ανδρών

Β’ Εθνική (Νότος): ΑΟ Παγκρατίου – Πρωτέας Βούλας 78-76

Μετά από ένα επεισοδιακό ματς, η ομάδα μας κατάφερε να επικρατήσει με 78-76 στην παράταση επί του Πρωτέα Βούλας και να διατηρήσει τόσο την 4η θέση, όσο και το αήττητο στο γήπεδο του Μετς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με φρενήρη ρυθμό στην επίθεση, με τους παίκτες μας να παίρνουν προβάδισμα στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 26-21.
Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (41-31) με το ημίχρονο να λήγει 43-35.
Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ανέβηκε στο +18 (53-35) για το Παγκράτι στο 23′, όμως ο Πρωτέας Βούλας, κατάφερε με ένα επιμέρους 20-7 να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 60-55.
Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες μας έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να… χάσουν το παιχνίδι, με την ομάδα της Βούλας να ακολουθεί στις κακές αποφάσεις στο παρκέ, αλλά να καταφέρνει να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 69-69 στα 0,6″ και να οδηγούμαστε έτσι στην παράταση.
Εκεί οι αντίπαλοί μας μπήκαν πιό συγκεντρωμένοι και προηγήθηκαν με 72-76, 1 λεπτό πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο, το γκολ-φάουλ του Δόξα και η τεχνική ποινή στον πάγκο του Πρωτέα, επέτρεψαν στην ομάδα μας να ισοφαρίσει σε 76-76, ενώ λίγο μετά με 2/2 βολές από το Τζιβελέκα, περάσαμε μπροστά με 78-76, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού το σουτ του Αγγελόπουλου στην εκπνοή ήταν άστοχο.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 78-76 (69-69 κ.αγ)
Δεκάλεπτα: 26-21, 43-35, 60-55, 69-69 (κ.αγ), 78-76
Διαιτητές: Αποστολίδης-Γρίβα
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 16 (2), Μαγιντόμπε 2, Κούτρας 9 (1), Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 2, Φωτίου 6, Δερμιτζάκης 9, Δόξας 7, Ροδοστόγλου 12 (1), Μπένος 11, Αρμάος 2.
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυριλής 3 (1), Ματσάγγος, Αγγελόπουλος 15 (3), Παπαδάκης 7 (1), Αυγενικός 9 (1), Παπαρέγκας 10 (1), Γάργαλης 8 (1), Καματερός 6, Μόρφης 2, Ματαλιωτάκης 16.