Κύπελλο Ανδρών: Δόξα Λευκάδας – Παγκράτι 65-82

Νίκη και πρόκριση για την αντρική μας ομάδα μπάσκετ, η οποία επιβλήθηκε με 65-82, εκτός έδρας, επί της Δόξας Λευκάδας και με αυτόν τον τρόπο προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, στην οποία θα αντιμετωπίσει, τον Κόροιβο Αμαλιάδας, εκτός έδρας.

Η ομάδα μας μπήκε εξ αρχής αποφασισμένη στο παρκε και κατάφερε να προηγηθεί στο 3′ με 6-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-24. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας ξεκίνησαν με ένα σερί 0-5, το οποίο έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο(17-29), με το σκορ στο ημίχρονο να παραμένει σε παρόμοια επίπεδα(27-39). Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 48-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά το 53-60 στο 32′, οι παίκτες μας πάτησαν γκάζι σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 4-18, εκμηδένισαν όποια πιθανότητα είχε η Δόξα Λευκάδας, να διεκδικήσει το παιχνίδι. Το τελικό 65-82, βρήκε θριαμβεύτρια την ομάδα μας, η οποία πήρε το ροζ φύλλο και μαζί και την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του κυπέλλου.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 65-82
Δεκάλεπτα: 17-24, 27-39, 48-56, 65-82
Διαιτητές: Παναγιώτου-Καμήτσος-Μακρόπουλος
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 13(2), Αργυρός, Βλάχος, Τσιαβές 9 (2), Αναγνωστόπουλος Χ. 15(5), Σταματέλος, Χρύσης 6(1), Αναγνωστόπουλος Γ. 10, Φέτσης, Βλαχάκης 4, Βάνης 5.
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 24 (1), Πίνης 7 (2), Χνάρης 9 (1), Μουστόπουλος 7, Ζαρίφης, Δερμιτζάκης 12 (1), Δελίδης 18 (6), Καφαντάρης 2, Ολύμπιος 3 (1).