Ακαδημίες

Πρεμιέρα με νίκες για παιδικό και εφηβικό

Με το δεξί ξεκίνησαν τη φετινή αγωνιστική χρονιά τα τμήματα Παίδων και Εφήβων, με τους παίδες να επικρατούν του ΓΑΟ Κουκουβαουνων, πολύ πιό δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 62-50, ενώ οι έφηβοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Νίκης Αμαρουσίου, με 58-30.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Το παιχνίδι ήταν νευρικό σε όλη τη διάρκειά του, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά. Δείγμα αυτού το γεγονός ότι το 1ο δεκάλεπτο, έληξε με 14-14, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας μπροστά, με το εύθραυστο 30-27. Στο ίδιο μοτίβο και η ίδια περίοδος, με την αστοχία και τα λάθη να είναι πρωταγωνιστές και τις Κουκουβάουνες να ισοφαρίζουν στο 30′ σε 41-41, διατηρώντας αμείωτο το ενδιαφέρον. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτανε ένα ξέσπασμα των παικτών μας, όπου με συνεχόμενους αναπάντητους πόντους, κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά και να τη διατηρήσουν μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, για να έρθει η νίκη με το τελικό 62-50.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ 62-50
Δεκάλεπτα: 14-14. 30-27, 41-41, 62-50
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σαπαούνης, Ποντικόπουλος Κ. 2, Πρινιωτάκης 2, Δαμιανός 15(1), Μιχαλόπουλος 12(2), Αντωνίου 14, Μπαλωμένος, Παπαδάκης, Μολλάι, Μπραουδάκης, Κόλλιας 9, Τσανάι 8

ΕΦΗΒΙΚΟ
Δε χωράει μεγάλη ανάλυση στο παιχνίδι του εφηβικού μας τμήματος, καθώς η Νίκη Αμαρουσίου, παρατάχθηκε με μόλις 5 παίκτες στην αποστολή της, οι οποίοι παρά την αξιόμαχη τους προσπάθεια, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα στην ομάδα μας, η οποία κατέκτησε τη νίκη με τελικό σκορ 58-30.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 58-30
Δεκάλεπτα: 17-6, 30-15, 42-21, 58-30
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): ΓΚΟΥΣΗΣ 5(1), ΚΑΛΤΑΜΠΑΝΗΣ, ΦΟΡΤΟΥΝΑΣ 5, ΜΑΛΟ, ΤΣΑΛΑΠΑΤΑΝΗΣ 18, ΣΩΦΡΟΝΑΣ 4, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗΣ 7, ΖΑΡΙΦΗΣ 9(1), ΣΤΡΟΥΖΑΣ 10, ΣΙΟΥΤΗΣ