Κύπελλο Ανδρών: Κόροιβος Αμαλιάδας – Παγκράτι 93-89

Το αντρικό μας τμήμα έκανε μία πολύ αξιόλογη εμφάνιση απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας, αλλά ηττήθηκε τελικά στις λεπτομέρειες με 93-89 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα μας ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά, ήδη από το 4ο λεπτό(15-5), με το δεκάλεπτο να κλείνει με 28-16. Στη δεύτερη περίοδο, η επίθεσή μας βελτιώθηκε αρκετά, όμως η αμυντική δυσλειτουργία συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 55-42. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με την επιθετική μας συγκομιδή να είναι μεν τρομερή, αλλά τα εύκολα καλάθια που δεχτήκαμε, δε μας επέτρεψαν να πλησιάσουμε περισσότερο από το 78-70 του 30ου λεπτού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έγινε η προσπάθεια για την ολική ανατροπή, με την ομάδα μας, όχι μόνο να μειώνει, αλλά να προσπερνάει κιόλας στο 37′ με 82-83 και να δίνει άγριο χαρακτήρα στο παιχνίδι, το οποίο πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και το τέλος του. Στα τελευταία λεπτά όμως, η Αμαλιάδα ήταν πιό ψύχραιμη, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 93-89 και είναι αυτή που θα συνεχίσει στο θεσμό του κυπέλλου.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 93-89
Δεκάλεπτα: 28-16, 55-42, 78-70, 93-89
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Ρίζος-Νάστος
Κόροιβος Αμαλιάδας (Παπαδόπουλος): Μπεκρής 2, Δημητρακόπουλος 1, Μάινς 5(1), Χρυσόπουλος 10, Αθανασούλας 22(4), Χατζηδάκης 7, Συγκούνας 16(2), Κάτζος, Ματαλόν 22(2), Τάταρης 8
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελάκας 23(3), Πίνης 8(2), Κακαργιάς, Χνάρης, Μουστόπουλος 18, Ξύδης 15(3), Δερμιτζάκης 13(1), Δελίδης 12(3)