Με νίκες συνέχισαν παιδικό & εφηβικό

Συνέχισαν με 2/2 τα παιδικοεφηβικά μας τμήματα, διατηρώντας αμφότερα το αήτηττο στα φετινά πρωταθλήματα. Το παιδικό επικράτησε μετά από ένα ντέρμπι για σκληρά νεύρα, επί της Νέας Ιωνίας με 63-67, ενώ το εφηβικό, είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Γαλάτσι.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν μουδιασμένα στο παρκέ, με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να κλείσει με το φτωχό 8-11. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των παικτών μας πήγε περίπατο και η Νέα Ιωνία σκοράροντας 23 πόντους, κατάφερε να προηγηθεί με 31-26 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και ενώ ήταν άριστη επιθετικά, δέχθηκε ένα καταιγισμό τριπόντων από τη Νέα Ιωνία, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μειώσει τη διαφορά, με το σκορ στο 30′ να είναι 49-43. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες μας βρήκαν τη δύναμη να γυρίσουν τον αγώνα, ισοφάρισαν αρχικά σε 59-59 και στο τέλος με διαδοχικά κλεψίματα, σωστές άμυνες και ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 63-67.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 63-67
Δεκάλεπτα: 8-11, 31-26, 49-43, 63-67
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σαλαούνης, Μπραουδάκης, Κόλλιας 2, Ποντικόπουλος, Πρινιωτάκης, Σπυρόπουλος, Τσανάι 17, Δαμιανός 17, Μιχαλόπουλος 7(1), Αντωνίου 21, Τζεμανάκης 3(1), Μπαλωμένος

ΕΦΗΒΙΚΟ
Ακόμα ένα εύκολο απόγευμα για το εφηβικό μας τμήμα, το οποίο δυσκολεύτηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, αφού στη συνέχεια του αγώνα, τόσο η άμυνα, όσο και η επίθεση δούλεψαν πολύ σωστά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γαλατσίου να μην μπορέσει να απειλήσει ποτέ, με το χρόνο συμμετοχής να μοιράζεται ανάμεσα στους παίκτες μας.

ΓΑΛΑΤΣΙ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 36-65
Δεκάλεπτα: 11-17, 15-32, 22-52, 36-65
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Χνάρης 14(2), Τσεντζελής 5, Στρούζας, Φορτούνας 7, Σιούτης 3, Αλεξανδράκης 4, Τσαλαπατάνης 2, Σωφρονάς 2, Χατζέλλης 2, Ρέτζο 15, Ποδαράς 6, Ζαρίφης 7