Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Καρδίτσα – Παγκράτι 87-77

Ήττα με 87-77, από την Καρδίτσα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας για το αντρικό μας τμήμα, το οποίο παρουσιάστηκε ανέτοιμο και με απουσίες και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ουσιαστικά τη νίκη.

Η ομάδα μας παρότι ξεκίνησε μέτρια τον αγώνα, βρέθηκε να προηγείται με 5-6 στο 4ο λεπτό, με την Καρδίτσα να πραγματοποιεί ένα σερί 11-0 και να προσπερνάει με 16-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-14. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας βελτιώθηκαν αισθητά στην επίθεση, όμως οι αντίπαλοί μας έβρισκαν πολύ εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να μας βρει πίσω με 47-34. Στο δεύτερο μέρος και μετά το 53-38 του 23′, η ομάδα μας, με επιθετικές αιχμές τους Ντράσκοβιτς και Μιχαλούτσο, κατάφερε να μειώσει στους 7 (55-48) όμως η αδράνεια στα τελευταία λεπτά της περιόδου, έφεραν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, για το 71-57 του 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας, δεν βρήκαν δυνάμεις ώστε να απειλήσουν ουσιαστικά και το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν τη διαφορά, για το 87-77, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Ντράσκοβιτς και Μιχαλούτσος με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, ξεχώρισαν για την ομάδα μας, ενώ ο Τζιβελέκας πέτυχε 13, μοιράζοντας παράλληλα και 9 τελικές πάσες.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 87-77
Δεκάλεπτα: 21-14, 47-34, 71-57, 87-77
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Καλογερόπουλος Λ.-Δόλγυρας
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 9 (1/1 τριπ.), Γράβας 15 (7/18 διπ., 11 ριμπ.), Σανδραμάνης, Παππάς 5 (1/1 τριπ.), Κακλαμάνος 10 (2/4 τριπ.), Ερμείδης 4 (5 ριμπ.), Θέος 11 (4/4 διπ.), Καλλές 5 (6 ριμπ.), Παπαδόπουλος 6, Τριανταφύλλου 22 (5/12 τριπ., 6 ασίστ)).
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 13 (2/4 τριπ., 6 ριμπ., 9 ασίστ), Πίνης 5 (1/6 τριπ.), Κακαργιάς, Χνάρης, Ντιαλό, Ξύδης 7 (1/3 τριπ.), Καραμαλέγκος 8 (4 ριμπ.), Μιχαλούτσος 17 (4/7 τριπ., 7 ριμπ.), Ντράσκοβιτς 22 (9/18 διπ., 1/1 τριπ., 6 ριμπ.), Δελίδης 3 (1/2 τριπ.), Μουστόπουλος 2.