3/3 το παιδικό, ήττα στην παράταση για το εφηβικό

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός της 3ης αγωνιστικής για τα παιδικοεφηβικά τμήματα μπάσκετ. Οι Παίδες είχαν ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας με 71-41 των Αγίων Αναργύρων, με τη διαφορά να ξεφεύγει ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το εφηβικό έφτασε κοντά σε μία επική ανατροπή απέναντι στο Ψυχικό, γύρισε το ματς από το -14, όμως έμεινε από δυνάμεις στην παράταση και ηττήθηκε με 63-70.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Ακόμα μία νίκη για το παιδικό μας τμήμα(η 3η συνεχόμενη) το οποίο παραμένει αήττητο στο πρωτάθλημα, μετά από έναν εύκολο αγώνα στο οποίο ο χρόνος μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες μας. Ήδη από το 1ο δεκάλεπτο φάνηκε η υπεροχή της ομάδας, αφού η επιθετική λειτουργία μας ήταν άψογη και σε συνδυασμό με τους 5 πόντους παθητικό, καταφέραμε να χτίσουμε μια διαφορά σχεδόν 20 πόντων (24-5). Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ στα ίδια επίπεδα, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-22. Αυτό επέτρεψε στον κόουτς Αντωνόπουλο να μοιράσει το χρόνο στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα μας πάντως να συνεχίζει να είναι σταθερή και με 9/12 παίκτες της να σκοράρουν, δεν έχασε ποτέ την κυριαρχία της, με το τελικό σκορ 71-41, να μας βρίσκει να πανηγυρίζουμε το ροζ φύλλο. Δαμιανός με 24 πόντους και Τσανάι με 17 πόντους ξεχώρισαν για την ομάδα μας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 71-41
Δεκάλεπτα: 24-5, 43-22, 54-32, 71-41
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σαλαούνης, Παπαϊωάννου, Ποντικόπουλος 2, Σπυρόπουλος 7, Δαμιανός 24(1), Μιχαλόπουλος 9, Αντωνίου, Τζεμανάκης 3(1), Μολλάι 2, Μπραουδάκης 5(1), Κόλλιας 2, Τσανάι 17

ΕΦΗΒΙΚΟ

Συναρπαστικό παιχνίδι που έσπασε καρδιές, για το εφηβικό μας τμήμα. Η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά, όμως η αδράνεια στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, μας έφερε πίσω στο τέλος του με 10-14. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου βρεθήκαμε να χάνουμε για 10 πόντους(18-28), όμως με ένα σερί 6-0 καταφέραμε να κλείσουμε το ημίχρονο με το σκορ στο 24-28. Στο δεύτερο μέρος επήλθε πλήρες μπλακ-άουτ για τους παίκτες μας, ειδικά στην άμυνα, με τη διαφορά να φτάνει τη μέγιστη τιμή στο 29′ με το 33-47, για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 35-47. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας έκανε μια συγκινητική προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι και με πίεση σε όλο το γήπεδο για 10 συνεχόμενα λεπτά, κατάφερε να κλέψει πολλές μπάλες, με το Χνάρη να πετυχαίνει τους 13 από τους συνολικά 30 πόντους του και να ισοφαρίζει σε 61-61 στα 20”. Το Ψυχικό αποφάσισε να πάει σε γρήγορη επίθεση, η οποία ήταν άστοχη και μας έδωσε την ευκαιρία να κλέψουμε το ματς, όμως ο Χνάρης έκανε λάθος στον αιφνιδιασμό στα 3”. Οι αντίπαλοί μας δεν είχαν τάιμ-άουτ, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν σουτ από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο δεν είχε τύχη και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση. Εκεί, έκανε την εμφάνισή της η κούραση από την υπερπροσπάθεια μας στην κανονική διάρκεια και μετά το σερί 0-7 του Ψυχικού, δε βρήκαμε τα αποθέματα ενέργειας για μια εκ νέου ανατροπή, χάνοντας έτσι με τελικό σκορ 63-70, με τους αντιπάλους μας να παίρνουν και μία διαφορά 7 πόντων, όπου στο μέλλον μπορεί να φανεί καθοριστική.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΨΥΧΙΚΟ 63-70 (κ.α 61-61)
Δεκάλεπτα: 10-14, 24-28, 35-47, 61-61, (Π)63-70
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Χνάρης 30(2), Τσεντζελής, Αλεξανδράκης 4, Τσαλαπατάνης 6, Χατζέλλης, Ρέτζο 8(1), Ποδαράς 3, Ζαρίφης 6, Στρούζας 6, Σιούτης, Καλταμπάνης