Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Ανατόλια 70-67

Πρώτη νίκη για την ομάδα μας στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 με 70-67, η οποία ήρθε μετά από μία μεγάλη ανατροπή απέναντι στο Ανατόλια, με μπροστάρη το Χρήστο Ξύδη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να παίρνει κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά με 6-2 και παρά την αντίδραση του Ανατόλια, που πέρασε μπροστά στο 7′ με 8-13, το δεκάλεπτο έληξε υπέρ μας με το εύθραυστο 20-19. Στη δεύτερη περίοδο, οι αντίπαλοί μας έβρισκαν πιό εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να μας βρει πίσω με 31-34. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ομάδα μας, η οποία ήταν πολύ άστοχη και σε συνδυασμό με το ότι το Ανατόλια συνέχιζε να βρίσκει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, το σκορ στο 30′ διαμορφώθηκε σe 41-52. Στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στους 13 πόντους (44-57) και κάπου εκεί πήρε τη μπαγκέτα ο Χρήστος Ξύδης, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια, βοήθησε την ομάδα μας να τρέξει ένα σερί 13-0 και εν συνεχεία επιμέρους 18-1, για το προσπέρασμά μας με 62-58 στο 38′. Το Ανατόλια κατάφερε 1 λεπτό πριν τη λήξη, να προηγηθεί εκ νέου με 64-65, όμως ένα ακόμα τρίποντο, μας έφερε μπροστά με 67-65 στα 13”. Το παιχνίδι σφραγίστηκε με τις 3/4 εύστοχες βολές των παικτών μας και τις καλές άμυνες στην προσπάθεια της αντιπάλου να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το τελικό 70-67. Μεγάλος πρωταγωνιστής όπως προαναφέραμε ο Χρήστος Ξύδης, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους(5/5 σουτ, 6/8 βολές) και μάλιστα όλους στα τελευταία 13 λεπτά, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Τζιβελέκας με 14 πόντους & 6 ασίστ και Ντράσκοβιτς με 10 πόντους & 9 ριμπάουντ.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 70-67
Δεκάλεπτα: 20-19, 31-34, 41-52, 70-67
Διαιτητές: Διαμαντής-Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινίδου
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 14 (2/6 τριπ., 6 ασίστ), Μίχαλος 3, Ξύδης 19 (6/8 βολές. 2/2 διπ., 3/3 τριπ.), Πίνης, Καραμαλέγκος 7 (1/4 τριπ., 10 ριμπ.), Ντράσκοβιτς 10 (9 ριμπ.), Δελίδης 3 (1/5 τριπ.), Μουστόπουλος 2, Μιχαλούτσος 4, Ζευγαράς 2, Ντιαλλό 6 (2/2 διπ.).
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 5 (1/2 τριπ.), Γκατζιάς 7 (1/4 τριπ., 5 ριμπ.), Γαλανίδης, Καραποστόλου 16 (4/8 τριπ., 5 ριμπ.), Ασημακόπουλος 15 (9/10 βολές, 0/5 τριπ., 5 ριμπ.), Ξενιτίδης, Μπρόζος 11 (1/4 τριπ., 6 ριμπ.), Πιλκούδης 4, Τόζιος 2, Αμπατζάς 7 (1/2 τριπ.).