Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Κόροιβος Αμαλιάδας – Παγκράτι 85-73

Ήττα με 85-73 για το ανδρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης, με αντίπαλο τον Κόροιβο, στην Αμαλιάδα, με τη διαφορά να ανοίγει στο τελευταίο λεπτό, χωρίς να αντικατοπτρίζει το συνολική εικόνα του παιχνιδιού, που ήταν ντέρμπι μέχρι το 39′.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν οι παίκτες των δύο ομάδων το παιχνίδι, με το σκορ στο 4′ να είναι 3-3, όμως από εκεί και πέρα οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-19. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας προηγήθηκε με 26-27 στο 13′ και κατάφερε να βρίσκεται μπροστά ακόμα και με τη λήξη του ημιχρόνου, με 42-46. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το 27ο λεπτό (52-53), όμως σε εκείνο το σημείο, ο Κόροιβος έκανε την αντεπίθεσή του και με επιμέρους 9-2, προηγήθηκε στο 30′ με 61-55. Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά άγγιξε ακόμα και διψήφια νούμερα(68-58), με την ομάδα μας να κάνει την προσπάθεια στα τελευταία λεπτά για να επιστρέψει, φτάνοντας στο 75-71(36′) και στο 77-73(39′). Πάρα ταύτα, οι κακές αμυντικές αντιδράσεις και η αστοχία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, έφεραν ένα 8-0 από την ομάδα της Αμαλιάδας, για το τελικό 85-73, που άφησε το Παγκράτι στη 1 νίκη σε 3 αγώνες. Για την ομάδα μας ξεχώρισαν οι Τζιβελέκας με 16 πόντους και 6 ασίστ, Μίχαλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Καραμαλέγκος με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 85-73
Δεκάλεπτα: 20-19, 42-46, 61-55, 85-73
Διαιτητές: Παντελίδης-Ρίζος-Χριστινάκης
Κόροιβος Αμαλιάδας (Παπαδόπουλος): Μάινς 14 (3/5 τριπ., 4 ριμπ.), Ρουτκάουσκας 16 (6/10 διπ,, 9 ριμπ.), Ματαλών 12 (9 ασίστ), Χρυσόπουλος 6 (7 ριμπ.), Χατζηδάκης, Σιγκούνας 10 (2/9 διπ., 2/5 τριπ., 9 ριμπ.), Κάτζος 3 (1/1 τριπ.), Αθανασούλας 12 (1/1 τριπ.), Τάταρης 12 (3/4 διπ., 2/4 τριπ.).
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 16 (2/6 τριπ., 6 ασίστ), Μίχαλος 13 (3/7 τριπ., 5 ριμπ., 3 ασίστ), Ξύδης 2, Πίνης 2, Καραμαλέγκος 13 (3/4 τριπ., 6 ριμπ.), Ντράσκοβιτς 7 (3/6 διπ., 6 ριμπ.), Δελίδης 9 (1/2 τριπ., 5 ριμπ., 3 κλεψ.), Μουστόπουλος 5, Μιχαλούτσος 2, Ζευγαράς, Ντιαλό 4.