Πρώτη ήττα για παιδικό, δύσκολη νίκη για εφηβικό

Την πρώτη του ήττα με 60-52 γνώρισε το παιδικό μας τμήμα, μετά από έναν νευρικό αγώνα, με τον Πανελλήνιο, εκτός έδρας, ενώ το εφηβικό μας τμήμα πήρε ακόμα ένα διπλό επικρατώντας πολύ πιό δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 40-50, απέναντι στη Νήαρ Ήστ, στο κλειστό της Καισαριανής.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Οι παίκτες μας ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με double score στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 8-16. Στη δεύτερη περίοδο ήρθε η απάντηση από την ομάδα του Πανελληνίου, που κατάφερε με κύριο άξονα την επίθεση να γυρίσει το ματς και να βρίσκεται μπροστά στην ανάπαυλα με 30-26. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν μικρή επιθετική συγκομιδή, με τους αντιπάλους μας να καταφέρνουν στο 30′ να είναι μπροστά με τη μέγιστη διαφορά (43-34). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά οι κακές άμυνες και οι πολλές χαμένες βολές, έφεραν το τελικό 60-52, που αποτελεί την πρώτη φετινή ήττα της ομάδα, που τη φέρνει πλέον στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από το Παγκράτι, ξεχώρισαν Αντωνίου με 23 πόντους και Τσανάι με 11.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 60-52
Δεκάλεπτα: 8-16, 30-26, 43-34, 60-52
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Κίλιας 2, Μπραουδάκης 2, Παπαϊωάννου, Ποντικόπουλος, Μολλάι, Σπυρόπουλος 2, Κούτρας, Δαμιανός 6, Μιχαλόπουλος 6, Αντωνίου 23, Τζεμανάκης, Τσανάι 11

ΕΦΗΒΙΚΟ

Ο αγώνας ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες, με την ομάδα μας να παρατάσσεται με 10 παίκτες στο παρκέ και να χάνει και τον Αλεξανδράκη στο 3′ με ντισκαλιφιέ, λόγω έντονης διαμαρτυρίας. Πάρα ταύτα καταφέραμε να βρισκόμαστε μπροστά με 12-13, στο 10′, ενώ διατηρήσαμε το ισχνό προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο, που έληξε με 22-23, με την ομάδα της Νήαρ Ήστ να έχει σουτάρει μέχρι εκείνο το σημείο 16(!) βολές. Στο δεύτερο μέρος, καταφέραμε μέσα από την άμυνα, να διευρύνουμε λίγο τη διαφορά και να προηγηθούμε με 32-37 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας συνέχισαν με προσήλωση στην άμυνα και κατάφεραν να αποτρέψουν τη Νήαρ Ήστ από το να πλησιάσει, με αποτέλεσμα να πάρουμε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 40-50. Για την ομάδα μας ξεχώρισαν Ζαρίφης με 18 πόντους και Χνάρης με 16 πόντους.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 40-50
Δεκάλεπτα: 12-13, 22-23, 32-37, 40-50
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Χνάρης 16, Φορτούνας 8, Σιούτης, Καλταμπάνης, Αλεξανδράκης 2, Τσαλαπατάνης, Μάλο 2, Χατζέλλης, Ποδαράς 4, Ζαρίφης 18(1)