Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Δάφνη Δαφνίου 76-68

Μεγάλη νίκη μετά από ανατροπή για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου, με 76-68, διατηρώντας το αήττητο στο Μετς και παίρνοντας έτσι μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα, μετά τις ήττες από Κόροιβο και Ψυχικό.

Οι παίκτες μας μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να περάσουν μπροστά με 18-14. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα μας συνέχισε να βρίσκεται μπροστά (25-17, 27-21), όμως η ολιγωρία στην άμυνα, μας έφερε μπροστά στο ημίχρονο με το εύθραυστο 39-36. Στο δεύτερο μέρος, ήρθε η αντεπίθεση της Δάφνης Δαφνίου, αφού μετά το 46-44 του 25′, έτρεξε επιμέρους 1-11, για να προσπεράσει με 47-55 στο 30′ και 47-58, στο 31′. Σε εκείνο το σημείο η άμυνα ζώνης μας, έμπλεξε τους αντιπάλους και καταφέραμε με σερί 14-0 να προσπεράσοουμε με 61-58 στα μέσα της περιόδου. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα μας ήταν πιό ψύχραιμη και δεν έδωσε δικαίωμα στη Δάφνη να γυρίσει το παιχνίδι, παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 76-68. Σταθερά καλός ο Τζιβελέκας με 20 πόντους, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ ξεχώρισε και ο Ντράσκοβιτς με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 76-68
Δεκάλεπτα: 18-14, 39-36, 47-55, 76-68
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Κάρδαρης-Ζακεστίδης
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 20 (6/9 διπ., 1/7 τριπ., 8 ασίστ, 4 κλεψ, 21 αξιολόγηση), Μίχαλος, Ξύδης 3 (1/2 τριπ.), Πίνης 7 (1/2 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασίστ), Καραμαλέγκος 7, Δερμιτζάκης 2 (5 ριμπ.), Ντράσκοβιτς 13 (5/9 διπ., 17 ριμπ., 4 κοψ., 22 αξιολόγξηση), Δελίδης 13 (4/10 τριπ.), Μουστόπουλος 4, Μιχαλούτσος 5 (1/5 τριπ.), Ντιαλό 2.
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 6 (6/11 βολές, 4 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 4 (4 ασίστ), Αγγέλου 22 (5/6 τριπ.), Καννάς 4 (1), Φιλιππάκος 20 (8/18 διπ., 1/2 τριπ., 6 ριμπ.), Γκάτζο 7 (1/3 τριπ., 8 ριμπ., 3 ασίστ), Μπάλος, Αρνόκουρος, Κανονίδης 5 (1/7 τριπ., 7 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.).