Ακαδημίες

Επιστροφή στις νίκες για παιδικό, εύκολο βράδυ για εφηβικό

Στις νίκες επέστρεψε το παιδικό μας τμήμα, μετά την ήττα από τον Πανελλήνιο την προηγούμενη αγωνιστική, επικρατώντας της Ηλιούπολης με 61-33, ενώ και το εφηβικό δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Διαγόρα Δρυοπιδέων, τον οποίο και νίκησε με 60-23.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Με τρομερή άμυνα στο ξεκίνημα, το παιδικό μας κατάφερε να κρατήσει στους 3 πόντους την ομάδα της Ηλιούπολης και να πάρει διψήφια διαφορά ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε με 14-3. Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος, με τους παίκτες μας να καθαρίζουν ουσιαστικά τον αγώνα, αφού η ανάπαυλα μας βρήκε μπροστά με 37-9. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με το Παγκράτι να παίρνει μία εύκολη νίκη, με τελικό σκορ 61-33. Πρώτος σκόρερ ο Αντωνίου με 14 πόντους, ενώ από κοντά ήταν και ο Δαμιανός με 13.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 61-33
Δεκάλεπτα: 14-3, 37-9, 50-18, 61-33
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Παπαϊωάννου, Ποντικόπουλος 5, Πρινιωτάκης 2, Σπυρόπουλος 8, Δαμιανός 13, Μιχαλόπουλος 5, Αντωνίου 14, Τζεμανάκης, Μπαλωμένος, Κίλιας 2, Κόλλιας 3, Τσανάι 9

ΕΦΗΒΙΚΟ
Εύκολο βράδυ και για το εφηβικό μας τμήμα, το οποίο δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο βέβαια κατάφερε να προηγηθεί με 15-8. Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, η οποία δέχτηκε μόλις 2 πόντους και έβαλε τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 35-10. Το δεύτερο μέρος, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το χρόνο να μοιράζεται, 9/10 παίκτες μας να σκοράρουν και την ομάδα μας να κατακτά τη νίκη με σκορ 60-23.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 60-23
Δεκάλεπτα: 15-8, 35-10, 45-19, 60-23
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Μάλο, Σιούτης 9(1), Φορτούνας 6, Χνάρης 6, Τσαλαπατάνης 8, Καλταμπάνης 4, Χατζέλλης 8(1), Αλεξανδράκης 7, Ποδαράς 8, Ζαρίφης 4