Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Φίλιππος Βέροιας – Παγκράτι 82-71

Η ομάδα μας που παρατάχθηκε χωρίς τους Καραμαλέγκο, Δερμιτζάκη και Χνάρη δεν κατάφερε να συνεχίσει την παράδοση που την ήθελε να φεύγει νικήτρια από το κλειστό της Βέροιας, αφού μετά από μία κακή εμφάνιση, γνώρισε την ήττα με 82-71, μπαίνοντας από νωρίς σε περιπέτειες σχετικά με την παραμονή στην κατηγορία. Στα αξιοσημείωτα η συμμετοχή του κόουτς Κουτρούλια στο παιχνίδι που φόρεσε ξανά τη φανέλα και αγωνίστηκε για 7 λεπτά.

Οι παίκτες μας έμοιαζαν πλήρως χαμένοι στο ξεκίνημα του αγώνα, με το Φίλιππο να τρέχει ένα σερί 16-0 και την ομάδα μας να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της στο 6ο λεπτό του αγώνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-11. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με τη Βέροια να βρίσκει πολύ εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και παρά την βελτίωση της ομάδας μας στο επιθετικό κομμάτι, το ημίχρονο έληξε με 45-28. Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ανέβηκε σε δυσθεώρητα ύψη, με το σκορ στο 30′ να είναι 64-43, ενώ στην τελευταία περίοδο, μετά το 80-58 στο 36′ οι παίκτες μας έτρεξαν επιμέρους 2-13, μειώνοντας έστω και την ύστατη στιγμή αισθητά τη διαφορά, κάτι που ίσως φανεί χρήσιμο στο μέλλον.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 82-71
Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-28, 64-43, 82-71
Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσιρτσιμάλης-Κοϊμτζόγλου
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας 6 (2/2 τριπ.), Βάλλιος 9 (2/2 τριπ.), Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 22 (9/14 διπ., 1/2 τριπ.), Κοθράς 14 (1/4 τριπ., 12 ασίστ), Παραπούρας 8 (2/6 τριπ.), Σουτζόπουλος 8 (1/1 τριπ., 6 ριμπ.), Καντάρκος 8 (11 ριμπ.), Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 7 (1/3 τριπ., 5 ριμπ.).
Παγκράτι (Κουτρούλιας – Κουρής): Τζιβελέκας 25 (7/11 διπ., 2/8 τριπ., 4 ριμπ., 7 ασίστ, 3 κλεψ.), Πίνης 12 (2/6 τριπ.), Μίχαλος, Ξύδης 2, Κουτρούλιας, Ντράσκοβιτς 4 (9 ριμπ.), Δελίδης 15 (4/8 τριπ.), Μουστόπουλος 4, Μιχαλούτσος 7 (1/4 τριπ.), Ζευγαράς 2, Ντιαλό.