Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Οίαξ Ναυπλίου – Παγκράτι 82-74

Δεν τα κατάφερε ανδρική μας ομάδα απέναντι στο Ναύπλιο (λόγω κωλύματος του Μετς, αναγκάστηκε να δώσει το 4ο συνεχόμενο εκτός έδρας) και παρότι ήλεγχε το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, έπαθε ολικό μπλακ-άουτ στην 3η περίοδο και τελικά ηττήθηκε με 82-74.

Η ομάδα μας ξεπέρασε το αρχικό μούδιασμα, που την βρήκε πίσω με 10-5 στο 5′ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-22. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας πάτησαν γκάζι και έφτασαν μέχρι και το +10(22-32) στο 15′, με το Ναύπλιο να μειώνει σε 35-41 στην ανάπαυλα. Η αρχή του δεύτερου μέρους βρήκε την ομάδα μας να έχει στο 23′ τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (37-49), όμως σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η απόλυτη τρικυμία, με τους αντιπάλους μας να τρέχουν μέσα σε 7′ επιμέρους σκορ 31-4 και να προσπερνάνε με 68-53, για να λήξει το δεκάλεπτο με 68-55. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, έφτασε μέχρι το 75-71, αλλά στο τέλος το Ναύπλιο πανηγύρισε τη νίκη με τελικό σκορ 82-74.

Η ομάδα μας, που έχει την ατυχία να έχει αγωνιστεί στους 7/9 αγώνες της εκτός έδρας, βρίσκεται πλέον στο 2-7 και την τελευταία θέση του πρωταθλήματος, με τον αγώνα της επόμενης εβδομάδας απέναντι στον Αμύντα, να μοιάζει πρόωρος τελικός.

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 82-74
Δεκάλεπτα:
18-22, 35-41. 68-55, 82-74
Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Τσακαλογιάννης
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 3 (4 ριμπ.), Ραζής, Κουμπούρας 21 (6/12 διπ., 1/2 τριπ., 10 ασίστ, 3 κλεψ.), Παπαντωνίου 8 (2/4 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασίστ), Τζόρτζεβιτς 19 (6/16 διπ., 9 ριμπ.), Καλλινικίδης 11 (3/5 διπ., 1/1 τριπ., 7 ριμπ.), Σκορδάς, Μακρής 9 (1/3 τριπ.), Ζώρζος 6, Ψημίτης 5 (1/3 τριπ.).
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 14 (1/5 τριπ., 11 ασίστ), Πίνης 2, Μίχαλος 16 (4/5 τριπ.), Ξύδης 4, Ντράσκοβιτς 10 (15 ριμπ.), Δελίδης 14 (4/7 τριπ.), Μουστόπουλος, Μιχαλούτσος 14 (5/8 διπ., 1/5 τριπ., 7 ριμπ.), Ζευγαράς, Ντιαλό.