Συνέχεια στις νίκες για τα παιδικοεφηβικά τμήματα

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους τα τμήματά μας, με το παιδικό να επικρατεί με 49-71 εκτός έδρας επί του ΠκΑΟ Άμιλλα, ενώ το εφηβικό νίκησε με 65-44 το Γαλάτσι, στο Μετς Β’.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Εύκολο έργο είχε το παιδικό που κατάφερε να κλείσει με νίκη τον πρώτο γύρο και να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω μόνο από τον Πανελλήνιο, από τον οποίο έχει και τη μοναδική φετινή ήττα.
Οι παίδες έβαλαν εξ αρχής τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση, αφού ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά είχε ανέβει πάνω από τους 10 πόντους (9-20 10′). Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με την ομάδα μας να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 23-34. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους, αφού ανέβασαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 31-63. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα μας να κατεβάζει ρυθμούς και να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 49-71. Πρώτος σκόρερ ο Αντωνίου με 22, ενώ ακολούθησε ο Τσανάι με 13.

ΠκΑΟ ΆΜΙΛΛΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 49-71
Δεκάλεπτα: 9-20, 23-34, 31-63, 49-71
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σαλαούνης 2, Παπαϊωάννου 1, Σπυρόπουλος 4, Μιχαλόπουλος 9(2), Αντωνίου 22, Τζεμανάκης 6, Μπαλωμένος, Κίλιας, Παπαδάκης, Μολάι 9(1), Κόλλιας 5(1), Τσανάι 13

ΕΦΗΒΙΚΟ
Εύκολη επικράτηση για το εφηβικό μας τμήμα επί του Γαλατσίου, με 65-44, παρότι παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με 9 παίκτες(10 μαζί με το Χνάρη, που όμως δεν αγωνίστηκε). Με τη νίκη αυτή, η ομάδα μας διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση και πάει να τα πάιξει όλα για όλα την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι κορυφής με το Ψυχικό.
Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στην πρώτη περίοδο, με την ομάδα μας να λειτουργεί άψογα σε άμυνα και επίθεση και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 23-2. Με τους ίδιους ρυθμούς στην επίθεση κύλησε και η δεύτερη περίοδος που βρήκε την ομάδα μας προηγούμενη στο ημίχρονο με +25(40-15). Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά, με τους παίκτες μας να συντηρούν ψηλά τη διαφορά και να επικρατούν τελικά με σκορ 65-44.  Μοιρασμένο το σκορ για την ομάδα μας, που έιχε πρώτο σκόρερ τον Τσαλαπατάνη με 12, για να ακολουθήσουν Ζαρίφης με 11 και Ποδαράς με 10 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΓΑΛΑΤΣΙ 65-44
Δεκάλεπτα: 23-2, 40-15, 52-24, 65-44
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Μάλο 2, Σιούτης 9(1), Φορτούνας 9(3), Χνάρης, Τσαλαπατάνης 12, Χατζέλλης 5(1), Αλεξανδράκης 7(1), Ποδαράς 10, Ζαρίφης 11(1), Τζιανακάκης