Ακαδημίες

Με νίκες συνέχισαν παιδικό & εφηβικό

Δύο στα δύο για τα παιδικοεφηβικά τμήματα, με το παιδικό να επικρατεί δύσκολα της Νέας Ιωνίας και το εφηβικό να έχει ένα σχετικά εύκολο βράδυ απέναντι στην Πεντέλη.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς, με τις άμυνες να μην έχουν σίγουρα τον πρώτο ρόλο και το δεκάλεπτο να κλείνει με 22-19. Η ομάδα μας συνέχισε με παρόμοιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με μία διαφορά της τάξεως των 6 πόντων(41-35). Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Ιωνίας έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο 30′ με το σκορ στο 53-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες μας με σοβαρότητα και σωστές επιλογές, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν -έστω και δύσκολα- τη νίκη, με τελικό σκορ 69-65. Πρώτος σκόρερ ο Αντωνίου με 25 πόντους, ενώ διψήφια νούμερα είχαν και οι Τσανάι με 15 και Σπυρόπουλος, Δαμιανός με 10 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 69-65
Δεκάλεπτα: 22-19, 41-35, 53-50, 69-65
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σαλαούνης, Τσανάι 15, Κίλιας, Ποντικόπουλος 4, Μολλάι 3, Σπυρόπουλος 10, Κόλλιας 1, Δαμιανός 10, Μιχαλόπουλος 1, Αντωνίου 25, Τζεμανάκης, Μπαλωμένος

ΕΦΗΒΙΚΟ
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η ομάδα μας, όμως κατάφερε παρολαυτά να φτιάξει μία διαφορά 8 πόντων(22-14). Η διαφορά ανέβηκε στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες μας, με όπλο την άμυνα, να αποκτούν διψήφια διαφορά και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 38-24. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας ήταν όσο αποτελεσματική χρειαζόταν και διατήρησε το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 49-35 και τα πράγματα να μην αλλάζουν ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην Πεντέλη, να έρχεται τελικά με σκορ 62-46. Πρώτος σκόρερ ο Αλεξανδράκης με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν Χνάρης με 15 και Ζαρίφης με 12.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΕΝΤΕΛΗ 62-46
Δεκάλεπτα: 22-14, 38-24, 49-35, 62-46
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Ρέτζο 4, Μάλο 3(1), Σιούτης, Φορτούνας, Χνάρης 15(2), Τζιανακάκης, Τσαλαπατάνης, Καλταμπάνης, Χατζέλης, Αλεξανδράκης 22(3), Ποδαράς 6, Ζαρίφης 12(1)