Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Απόλλων Πάτρας 58-76

Από τις 3 Οκτωβρίου του 2018 και την αναμέτρηση Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, είχε να ηττηθεί εντός έδρας η ομάδα μας, με τον Απόλλωνα Πατρών να σπάει το σερί των 17 νικών και να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του Μετς, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2.

Η ομάδα μας δεν μπήκε σε κανένα σημείο στο κλίμα του αγώνα και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει προβάδισμα με 3-9, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 17-20. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας θα μπορούσαν να γυρίσουν το παιχνίδι, αν δεν είχαν το απογοητευτικό 11/20 στις βολές, με τον Απόλλωνα να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 30-37. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας παρουσίασε πολύ κακή αμυντική αντιμετώπιση και έτσι οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και να βρίσκονται μπροστά στο 30′ με 48-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όχι μόνο δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο, αλλά ο Απόλλωνας μάλιστα αύξησε και τη διαφορά, με τους παίκτες μας να έχουν συνολικά 13/26 βολές και να ηττώνται τελικά με σκορ 58-76. Η ομάδα μας πλέον να πρέπει να ανέβει ένα γολγοθά στη συνέχεια του πρωταθλήματος, για να διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 58-76
Δεκάλεπτα: 17-20, 30-37, 48-60, 58-76
Διαιτητές: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Σκανδαλάκης
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 10, Πίνης 5 (1/5 τριπ.), Χνάρης, Μίχαλος, Ξύδης 10 (1/6 τριπ., 7 ριμπ.), Ντράσκοβιτς 12 (13 ριμπ.), Δελίδης 10 (3/10 τριπ.), Μουστόπουλος 9 (4 ριμπ.), Μιχαλούτσος 2 (5 ριμπ.), Ζευγαράς, Ντιαλό.
Απόλλωνας Πατρών (Δελέγκος) : Τσιακμάς, Νιφόρας 5 (1/2 τριπ.), Κούτρας, Παπαφωτίου, Κάδρας 4 (5 ριμπ.), Τσάμης 13 (8 ασίστ), Μολφέτας 16 (2/4 τριπ., 5 ριμπ.), Ζούμπος 13 (5/8 διπ., 1/6 τριπ., 12 ριμπ.), Μπαζίνας 3 (1/3 τριπ.), Τζακόπουλος, Εζόμο 6, Κουκουλάς 16 (7/12 διπ.).