Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Ολυμπιακός 79-65

Τεράστιας σημασίας νίκη για το ανδρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης, το οποίο στο ντεμπούτο του Δημήτρη Λιόγα στον πάγκο της ομάδας, κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού με 79-65 και να πάρει μεγάλη ανάσα εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Η ομάδα μας μπήκε φουριόζα στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 6-0 στα πρώτα λεπτά, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις απαντήσεις και πέρασε μπροστά στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 12-15. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας προσπέρασαν εκ νέου με 21-20, όμως ένα κακό τρίλεπτο σε άμυνα και επίθεση, έφερε τον αντίπαλό μας μπροστά με διψήφια διαφορά (24-34), με το ημίχρονο πάντως να κλείνει με το σκορ στο 31-36. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και κατάφερε με όπλο την άμυνα να βρεθεί μπροστά με 54-48 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας διατηρούσαν μια μικρή διαφορά μέχρι το 35′, σημείο στο οποίο ξεκίνησε μια ραψωδία από το τρίποντο, με το Παγκράτι όχι μόνο να κατακτά τη νίκη, αλλά να θριαμβεύει, αφού κατάφερε να φτάσει μέχρι και το 79-62, για να λήξει το παιχνίδι με το τελικό 79-65. Όλοι οι παίκτες της ομάδας μας προσέφεραν ποιοτικά λεπτά. Κυρίαρχος στις ρακέτες ο Draskovic με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Μίχαλος πλήγωσε την ομάδα στην οποία έκανε τα πρώτα του βήματα, πετυχαίνοντας 15 πόντους, ενώ βοήθησαν και οι Τζιβελέκας με 13 πόντους και 9 ασίστ και Μουστόπουλος με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 79-65
Δεκάλεπτα: 12-15, 31-36, 54-48, 79-65
Διαιτητές: Τσολάκος-Γιακείμη-Σπυρόπουλος
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 13 (2/13 διπ., 1/4 τριπ., 4 ριμπ., 9 ασίστ, 2 κλεψ.), Μίχαλος 15 (3/7 τριπ.., 2 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Ντιαλό 9 (4/6 διπ., 4 ριμπ.), Ξύδης 5 (1/1 τριπ.), Ντράσκοβιτς 20 (8/14 διπ., 1/3 τριπ., 15 ριμπ.), Δελίδης 4, Μουστόπουλος 11 (3/4 διπ., 1/1 τριπ., 7 ριμπ.), Μιχαλούτσος 2 (4 ριμπ.), Ζευγαράς.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης, Πετρόπουλος 6 (5 ριμπ.), Νοέας, Κολοβέρος 15 (2/4 τριπ.), Καμπούρης 1, Τζόλος 2, Αρσενόπουλος 6 (2/4 τριπ.), Χρηστίδης 7 (5 ριμπ.), Μελισσαράτος 18 (5/7 διπ., 7 ριμπ., 2 κοψ.), Νίκου 10 (2/3 τριπ., 10 ασίστ).