Α2 Ανδρών: Διαγόρας Δρυοπιδέων – Παγκράτι 98-96

Η ομάδα μας παραλίγο να σοκάρει την Α2 για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, αφού μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, παραλίγο να φύγει νικήτρια και από το κλειστό του Αιγάλεω, όπου ηττήθηκε με buzzer beater τρίποντο, από το Διαγόρα Δρυοπιδέων.

Οι παίκτες μας ακολούθησαν εξ αρχής το γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων και το 26-26 του πρώτου δεκαλέπτου, έδειξε ότι είχαν τη δυνατότητα να κοντράρουν τον πανίσχυρο Διαγόρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας παρότι συνέχισε καλά στο μπρος μέρος του γηπέδου, ήταν πολύ κακή αμυντικά, με αποτέλεσμα η ομάδα των δυτικών προαστίων, να πάει στο ημίχρονο μπροστά με 55-46. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας όχι μόνο αντέδρασαν, αλλά αγωνιζόμενοι άριστα -ειδικά επιθετικά- κατάφεραν να τρέξουν επιμέρους 33-19 και να προηγηθούν με 74-79, στο 30′, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι η ομάδα μας είχε χάσει με 5 φάουλ όλη τη γραμμή των ψηλών, έδειξε χαρακτήρα και διατήρησε το προβάδισμα της, μέχρι και την τελευταία φάση του αγώνα, με το σκορ στο 95-96 στα 2”. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Πολυτάρχου ευστόχησε σε τρίποντο σε νεκρό χρόνο, στερώντας έτσι μια σημαντική νίκη για το Παγκράτι. Διακριθέντες και διψήφιοι, οι Τζιβελέκας με 20 πόντους, Ντράσκοβιτς με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, Ντιαλό με 12 πόντους και Μουστόπουλος με 10.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 98-96
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Ορφανός Ιορδ.-Σιδερής
Δεκάλεπτα: 26-26, 55-46, 74-79, 98-96
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Χούμπαυλης): Κουκάς 9 (1), Καράμπουλας 20, Πολυτάρχου 7 (1), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 24, Καρασταμάτης 17 (5), Παπαδολιάς 7 (1), Βλάχος 3 (1), Μαχαίρας 6, Γκιουζέλης 3 (1).
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 20 (2), Μίχαλος 5 (1), Ντιαλό 12, Ξύδης 10 (2), Δερμιτζάκης 7 (1), Ντράσκοβιτς 18 (2), Δελίδης 9 (1), Μουστόπουλος 8, Μιχαλούτσος 7 (1), Ζευγαράς.