Με νίκες συνέχισαν παιδικό και εφηβικό

Σημαντικότατη νίκη για το παιδικό τμήμα, απέναντι στον άμεσο ανταγωνιστή για τη δεύτερη θέση, ΝΕΦΟ Νικηφόρο, με αυτό το αποτέλεσμα να χαρίζει ουσιαστικά αέρα 2,5 νικών στην ομάδα μας, η οποία παράλληλα μένει ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης, δύο αγωνιστικές πριν το ντέρμπι κορυφής με τον Πανελλήνιο. Νίκη με κακή απόδοση από το εφηβικό τμήμα, το οποίο παρέμεινε στη δεύτερη θέση του ομίλου, που οδηγεί στα play-off ανόδου.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Ντέρμπι στα… χαρτιά το ματς με το Νικηφόρο, καθώς οι παίκτες μας μπήκαν με σοβαρότητα από την αρχή του αγώνα και δεν άφησαν τους αντιπάλους να διεκδικήσουν τη νίκη σε κανένα σημείο του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 21-13, με την ομάδα μας να είναι πολύ καλή επιθετικά, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά να ανεβάινει πάνω από τους 10 πόντους, για το 39-22. Ο ρυθμός και η διάθεση συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος με την ομάδα μας να ανοίγει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 50-31. Η χαλάρωση στην τελευταία περίοδο, επέτρεψε στην ομάδα του Νικηφόρου να ρίξει τη διαφορά, όμως αυτό δεν μας απέτρεψε από το να κατακτήσουμε μια σημαντική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, νίκη.
Διψήφιοι οι Δαμιανός με 16 πόντους και οι Τσανάι και Αντωνίου με 10.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 58-48
Δεκάλεπτα: 21-13,39-22,50-31,58-48
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σαλαούνης, Κάτσος, Κίλιας, Τσανάι 10, Ποντικόπουλος 4, Σπυρόπουλος 6, Μπραουδακης, Δαμιανός 16, Μιχαλόπουλος 8, Παπαδάκης, Αντωνίου 10, Κόλλιας 4

ΕΦΗΒΙΚΟ
“Επαγγελματική” -όπως λέμε- νίκη για το εφηβικό τμήμα, που δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τη Νήαρ Ήστ, η οποία κατέβηκε με 7 παίκτες στο παιχνίδι, να καταφέρνει όχι μόνο να είναι ανταγωνιστική, αλλά να βρίσκεται μπροστά στο ημίχρονο, με 34-37. Στο δεύτερο μέρος οι..φωνές του κόουτς Ευαγγελίδη, έπιασαν τόπο και οι παίκτες μας μπήκαν με μεγαλύτερη σοβαρότητα στο παρκέ, καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά στο 30′ με 53-47. Η αγωνιστική άνοδος της ομάδας μας, σε συνδυασμό με το ότι η ομάδα της Καισαριανή, έμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέβασαν το διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 76-56. Διψήφιοι για την ομάδα μας οι Φορτούνας με 14 πόντους, Αλεξανδράκης με 12 και Χνάρης με 10.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΝΗΑΡ ΗΣΤ 76-56
Δεκάλεπτα: 21-16, 34-37, 53-47, 76-56
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Χνάρης 10(2), Μάλο, Σιούτης 4, Φορτούνας 14(2), Ρέτζο 8, Γκούσης, Τσαλαπατάνης 7(1), Καλταμπάνης 2, Χατζέλλης 7(1), Αλεξανδράκης 12(1), Ποδαράς 8, Ζαρίφης 4