Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Καρδίτσα 70-66

Μεγάλη νίκη και ανάσα για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε της Καρδίτσας στο Μετς και έτσι “έπιασε” στις 4 νίκες τους Τρίτωνα-Αμύντα, δείχνοντας να έχει παλμό, αναφορικά με την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να παίρνει προβάδισμα με 7-2, με την Καρδίτσα να δείχνει όμως άμεση αντίδραση και να ισοφαρίζει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 16-16. Στη δεύτερη περίοδο, παρότι οι παίκτες μας δεν έβγαλαν μάτια στον επιθετικό τομέα, κατάφεραν να δεχθούν μόλις 8 πόντους και έτσι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά, με διψήφια μάλιστα διαφορά, για το 34-24. Στο δεύτερο μέρος οι αντίπαλοί μας έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και πλησίασαν επικίνδυνα στο 30′, με το σκορ στο 52-48. Η ομάδα μας στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε προβάδισμα με 67-61 στο 39′, όμως η Καρδίτσα με ένα γρήγορο 5-0, έκανε θρίλερ το παιχνίδι στα 18”. Ο Μίχαλος με 1/2 βολές στα 14” έκανε το 68-66, για να αστοχήσουν οι αντίπαλοί μας στην τελευταία τους επίθεση και να έρθει η νίκη, με δύο βολές του Τζιβελέκα, για το τελικό 70-66.
Ο Τζιβελέκας τελείωσε το παιχνίδι με double-double (16 πόντοι και 11 ασίστ), ενώ Καραμαλέγκος με 10 πόντους και ο Ντράσκοβιτς με 8 πόντους και 16 ριμπάουντ.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 70-66
Διαιτητές: Μαλαμάς-Κοντίλης-Κώτσου
Δεκάλεπτα: 16-16, 34-24, 52-48, 70-66
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 16 (3/6 τριπ., 11 ασίστ), Ξύδης 7 (2/4 τριπ.), Μίχαλος 5 (1/7 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ), Ντιαλό 2, Καραμαλέγκος 10 (2/2 τριπ., 3 ασίστ), Δερμιτζάκης 7 (2/2 διπ., 1/1 τριπ.), Ντράσκοβιτς 8 (1/5 τριπ., 17 ριμπ., 2 κοψ.), Δελίδης 5 (1/3 τριπ.), Μουστόπουλος 8 (4/11 διπ., 9 ριμπ.), Μιχαλούτσος 2.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 2, Γράβας 15 (4/10 διπ., 10 ριμπ., 2 κλεψ.), Μπιλλής 3, Παππάς, Κακλαμάνος 10 (3/11 τριπ., 5 ασίστ), Παπαδόπουλος 4, Ερμείδης 15 (3/3 διπ., 2/5 τριπ., 7 ριμπ., 3 ασίστ), Θέος 11 (2/3 τριπ., 6 ριμπ.), Καλλές 6 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Νάκης.