Ακαδημίες

Με νίκες συνέχισαν παιδικό και εφηβικό

Νίκη για το παιδικό τμήμα απέναντι στην Αγία Παρασκευή, εκτός έδρας, μετά από ένα μέτριο παιχνίδι, με την ομάδα μας πλέον να κοιτάει το ντέρμπι κορυφής την ερχόμενη Τρίτη, απέναντι στον Πανελλήνιο. Το εφηβικό τμήμα, δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Διαγόρα Δρυοπιδεών, του οποίου και επικράτησε με 46-65, στο κλειστό του Αιγάλεω.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Το μυαλό τους στο ντέρμπι με τον Πανελλήνιο, φαίνεται πως είχαν οι παίκτες μας, που δεν έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση. Συγκεκριμένα η ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν βρήκε επιθετικό ρυθμό, αλλά η πιεστική άμυνα, έφερε το το 6-10. Στη δεύτερη περίοδο, ο αγώνας συνεχίσε σε αργό τέμπο, με την Αγία Παρασκευή να ισοφαρίζει στην ανάπαυλα, για το 19-19. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας βελτιώθηκαν αισθητά στην επίθεση και προηγήθηκαν με 8 πόντους διαφορά στο 30′(32-40). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα των βορείων προαστίων, προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή, μείωσε αισθητά τη διαφορά, όμως το Παγκράτι κατάφερε να φύγει αλώβητο από το Κοντόπευκο, κατακτώντας τη νίκη με 45-49. Μοναδικός διψήφιος ο Δαμιανός με 20 πόντους.

ΚΑΠ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 45-49
Δεκάλεπτα: 6-10,19-19,32-40,45-49
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Σαλαούνης, Παπαδάκης, Παπαϊωάννου 1, Μολλαι, Κόλλιας 2, Σπυρόπουλος 6, Τσανάι 7, Αντωνίου 9, Μιχαλόπουλος 2, Κιλιας, Τζεμανάκης 2, Δαμιανός 20

ΕΦΗΒΙΚΟ
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε το εφηβικό μας τμήμα, όπου ο Διαγόρας κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ(14-18). Από εκεί και πέρα, οι παίκτες μας ήταν καλύτεροι σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου, κατάφεραν να προηγηθούν με 24-37 στο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος, όχι μόνο δεν έχασαν την κυριαρχία τους, αλλά ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, για το τελικό 46-65. Ξεχώρισαν Ποδαράς με 18 πόντους, Ζαρίφης με 14 πόντους και Ρέτζο με 12 πόντους.