Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Ανατόλια – Παγκράτι 108-99

Παιχνίδι για γερά νεύρα, ανάμεσα στο Παγκράτι και το Ανατόλια, το οποίο κρίθηκε στην τρίτη(!) παράταση και βρήκε την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με 108-99.

Tο Ανατόλια ήταν κυρίαρχο στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 18-4, με την ομάδα μας να μαζεύει τη διαφορά και να μειώνει σε 24-18, στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, δεν άλλαξαν πολλά, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να διατηρεί το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά, με 47-40. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά  με 47-49, ενώ με ένα συνολικό επιμέρους 10-24, έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 57-64. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, το Ανατόλια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με 79-77, για να ισοφαρίσει ο Μουστόπουλος σε 79-79 και να οδηγηθούμε στην πρώτη παράταση. Εκεί, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι και το 87-87 που μας οδήγησε στην δεύτερη παράταση, με το δραματικό σκηνικό να συνεχίζεται κι εκεί, με το Μουστόπουλο να είναι για δεύτερη φορά αυτός που ισοφάρισε, για το 95-95, που οδήγησε Παγκράτι και Ανατόλια σε τρίτη παράταση. Το 97-98, ήταν και η τελευταία φορά που οι παίκτες μας βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με την κούραση να κάνει αισθητή την παρουσία της και τους Θεσσαλονικείς, με ένα 11-1, να παίρνουν εν τέλει τη νίκη, με τελικό σκορ 108-99. Για την ομάδα μας, Ντράσκοβιτς είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, Μίχαλος 21 πόντους και 9 ριμπάουντ και Μουστόπουλος 16 πόντους.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 108-99 (79-79, 87-87, 95-95)
Διαιτητές: Ζαχαρής-Ταρενίδης Κ.-Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 24-18, 47-40, 57-64, 79-79, (α’ πρτ) 87-87, (β’ πρτ.) 95-95, (γ’ πρτ.) 108-99
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 15 (2), Γκατζιάς 3, Παπαδόπουλος 7, Γαλανίδης 12 (2), Καραποστόλου 26 (5), Ασημακόπουλος 16 (1), Καραγιαννίδης, Μπρόζος 13 (2), Πιλκούδης 11, Τόζιος, Νώτης 5.
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 9 (1), Ξύδης 5 (1), Καφαντάρης 1, Μίχαλος 21 (3), Ντιαλό, Ζευγαράς 2, Καραμαλέγκος 10 (2), Δερμιτζάκης, Ντράσκοβιτς 22 (1), Δελίδης 3, Μουστόπουλος 16, Μιχαλούτσος 10.