Συνέχεια στις νίκες για τα παιδικοεφηβικά τμήματα

Το πρώτο από τα πέντε βήματα για την άνοδο έκανε το παιδικό τμήμα, που πήρε το ροζ φύλλο μετά το 23-53 επί της Ηλιούπολης εκτός έδρας, ενώ το εφηβικό έκλεισε με νίκη την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας της Αναγέννησης Πετραλώνων, με 64-51 στο Μετς και πλέον στρέφει την προσοχή του στα play-off της ανόδου.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Δε σηκώνει ιδιαίτερη κριτική το παιχνίδι του παιδικού μας, απέναντι στην Αναγέννηση Πετραλώνων, αφού οι παίκτες μας με μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να διεκδικήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα τη νίκη. Η ομάδα μας πήρε λοιπόν τη μία από τις πέντε νίκες, που θα χρειαστεί για να μην ανησυχήσει καθόλου, για την άνοδο στην Ά κατηγορία.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Δαμιανός με 18 πόντους.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 23-53
Δεκάλεπτα: 6-15,12-28,16-44,23-53
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Αντωνίου 4 , Σαλαούνης, Μπαλωμένος 2 , Κάτσος 5 , Ποντικόπουλος, Κίλιας 4, Σπυρόπουλος 4 , Τσανάι 3, Μιχαλόπουλος 7, Παπαϊωάννου 3, Τζεμανάκης 3, Δαμιανός 18

ΕΦΗΒΙΚΟ
Σε ένα σχετικά αδιάφορο ματς, μιας και η ομάδα μας είχε κλειδώσει εδώ και 2 αγωνιστικές τη δεύτερη θέση του ομίλου, η Αναγέννηση Πετραλώνων έβαλε δύσκολα στους παίκτες μας, που χρειάστηκε να φορτσάρουν στην τελευταία περίοδο, για να κλείσουν νικηφόρα την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.
Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-11, ενώ στη δεύτερη περίοδο, οι άμυνες είχαν πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το φτωχό 24-22. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά, με τους παίκτες να βρίσκουν εκατέρωθεν πιό εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 42-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας, κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τα Πετράλωνα και πετυχαίνοντας 22 πόντους, να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 64-51. Πρώτος σκόρερ ο Ζαρίφης με 21 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 64-51
Δεκάλεπτα: 15-11, 24-22, 42-40, 64-51
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Μάλο, Φορτούνας 9(1), Ρέτζο 10, Σιούτης, Τσαλαπατάνης 7, Καλταμπάνης, Χατζέλλης 5, Αλεξανδράκης 2, Ποδαράς 10, Ζαρίφης 21