Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Ψυχικό 76-59

Τεράστια νίκη για το ανδρικό τμήμα, το οποίο επικράτησε με 76-59 του Ψυχικού, στο κλειστό του Μετς και βρέθηκε μετά από πολύ καιρό πάνω από τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού.

Η ομάδα μας ξεκίνησε συγκεντρωμένη στην άμυνα και κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε με 17-12. Η δεύτερη περίοδος, ήταν και η μοναδική στην οποία οι παίκτες μας έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, όμως η αστοχία του Ψυχικού και η σταθερότητα μας στο επιθετικό κομμάτι, μας επέτρεψαν να προηγηθούμε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο(37-26). Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, δεν άλλαξαν ριζικά τα πράγματα, με την ομάδα των βορείων προαστίων να μείωνει σε 45-39, στο 29′, αλλά τους παίκτες μας να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά με 51-42. Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, που κυριάρχησε στους αιθέρες, βρήκε πάρα πολλές επιθετικές λύσεις και τελικά πανηγύρισε μια νίκη-χρυσάφι, απέναντι σε ένα σύλλογο που βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Τρομερή εμφάνιση από το Draskovic, που έκανε ένα εκκωφαντικό double-double με 29 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 8 κερδισμένα φάουλ, ενώ σταθερά καλός ήταν και ο Τζιβελέκας με 16 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.
Το Παγκράτι πλέον βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην 14η θέση, με 6 νίκες, όσες έχουν και οι Κόροιβος, Βέροια και Τρίτωνας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΨΥΧΙΚΟ 76-59
Διαιτητές: Μάνος-Παυλόπουλος-Τζίμης
Δεκάλεπτα: 17-12, 37-26, 51-42, 76-59
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 16 (1), Ξύδης, Καφαντάρης, Μίχαλος 9, Ντιαλό, Ζευγαράς 2, Καραμαλέγκος 5 (1), Δερμιτζάκης, Ντράσκοβιτς 29 (1), Δελίδης 8 (2), Μουστόπουλος 3, Μιχαλούτσος 4.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 2, Κοντούδης, Παπανικολάου 8 (2), Ιορδάνου 3, Μάντζαρης 18 (2), Μιλεντίγεβιτς 19 (3), Θεοδώρου 7 (1), Μαστόρος, Τσουργιάννης 2, Ρουμελιώτης, Φρέιτας.