Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Δάφνη Δαφνίου – Παγκράτι 92-90

Τρομερός αγώνας στο κλειστό του Χαϊδαρίου, με αρνητική κατάληξη για το ανδρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης, που ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Δάφνη Δαφνίου και επέστρεψε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα μας ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και βρέθηκε πίσω με 11-3 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως αντέδρασε γρήγορα και πέρασε μπροστά στο 7′ με 15-16, για να απαντήσει η Δάφνη με επιμέρους 12-3 και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη, με 27-19. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας μείωσαν σε 30-26 στο 15′, όμως τα αμυντικά προβλήματα έκαναν την εμφάνισή τους, με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε πίσω στο ημίχρονο, με 44-36. Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα μας να μειώνει για ακόμα μία φορά τη διαφορά, για το 51-48 του 26ου λεπτού, αλλά να μην καταφέρνει να κάνει το βήμα παραπάνω, αφού με σερί 8-0, η ομάδα του Δαφνίου πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (59-48), με τους παίκτες μας να καταφέρνουν με τρίποντο του Τζιβελέκα, να κάνουν το 68-61 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά το 75-64 στα 3 πρώτα λεπτά, η ομάδα μας βρήκε τη δύναμη να πλησιάσει για ακόμα μια φορά, μειώνοντας αρχικά σε 77-73 στο 36′, ενώ πήρε και προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 1ο δεκάλεπτο, με το 82-83 του 38ου λεπτού. Σε εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα μπαράζ αστοχίας των παικτών μας, με τη Δάφνη να το εκμεταλλεύεται για να πάρει εκ νεόυ κεφάλι στο σκορ με 88-85. Στα 20”, το Παγκράτι μείωσε με βολές του Τζιβελέκα σε 91-90, για να ακολουθήσουν 1/2 βολές από τη Δάφνη. Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι παίκτες μας είχαν όχι μία, αλλά τρεις ευκαιρίες να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά τόσο το lay-up του Τζιβελέκα, όσο και τα follow των Ντιαλλό και Draskovic, δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να γνωρίσει την ήττα με 92-90.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Τζιβελέκας με 28 πόντους και 9 κερδισμένα φάουλ, ενώ ακολούθησαν οι Draskovic με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ και Μίχαλος με 21 πόντους και 7 κερδισμένα φάουλ.

Πλέον οι παίκτες μας στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον επόμενο αγώνα, με τον Τρίτωνα στο Μετς, σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά όσον αφορά την πορεία μας στο πρωτάθλημα.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 92-90
Διαιτητές: Μπίκας-Καλογερόπουλος Φ.-Τσάτσης
Δεκάλεπτα: 27-19, 44-36, 68-61, 92-90
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Άβαρε 7 (2), Κουφόπουλος 18 (4), Δομπρογιάννης 12 (3), Αγγέλου 17 (4), Καννάς, Φιλιππάκος 11, Γκάτζο 1, Αρνόκουρος 4, Κανονίδης 15 (3), Κουρτίδης 7 (1).
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 28 (2), Μίχαλος 21 (2), Ντιαλό 5, Ζευγαράς 2, Καραμαλέγκος 3, Δερμιτζάκης, Ντράσκοβιτς 23 (1), Δελίδης, Μουστόπουλος 3, Μιχαλούτσος 5 (1).

Δείτε εδώ τη live εξέλιξη και εδώ τα στατιστικά του αγώνα.