Ακαδημίες

Με το 1,5 πόδι στην Α’ κατηγορία το Παιδικό

Στον πιο δύσκολο από τους 5 “τελικούς”, μετά τη νίκη επί του Πανελληνίου, το παιδικό μας τμήμα κατάφερε να επικρατήσει με 58-76 του Αργοναύτη Τριγλίας, εκτός έδρας και να βρίσκεται αυτή τη στιγμή, 1 νίκη μακριά από την άνοδο στην Ά κατηγορία της ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας δυσκολεύτηκε ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της, όμως το τέλος του μας βρήκε μπροστά με 14-15. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες έδωσαν περισσότερη βάση στο επιθετικό κομμάτι, με την ομάδα μας να παίρνει στο ημίχρονο μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων(31-38). Στο δεύτερο μέρος, το Παγκράτι ήταν καλύτερο σε άμυνα και επίθεση, με τη διαφορά στο 30′ να ανεβαίνει πάνω από τους 10 πόντους, για το 40-52, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα μας συνέχισε να αγωνίζεται με συγκέντρωση, με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύσει στιγμή και να πάρει τη σημαντικότατη νίκη, με τελικό σκορ 58-76.

Πλέον η ομάδα μας, με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του ΠκΑΟ Άμιλλά, θα βρεθεί στην ‘Α κατηγορία της ΕΣΚΑ. Ο αγώνας θα γίνει στις 10/03 και ώρα 20.00, στο κλειστό του Μετς.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 58-76
Δεκάλεπτα: 14-15, 31-38, 40-52, 58-76
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Μπραουδάκης, Κόλλιας, Κίλιας, Μιχαλόπουλος 14, Δαμιανός 12, Τσανάι 17, Ποντικόπουλος 5, Κάτσος, Αντωνίου 26, Τζεμανάκης, Σαλαούνης, Μπαλωμένος 2