ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Φίλιππος Βέροιας 87-72

Ποδαρικό με το δεξί το αντρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης, το οποίο επικράτησε με 87-72 του Φίλιππου Βέροιας, στο Μετς και πήρε την πρόκριση για τη 2η αγωνιστική της Ά φάσης του Κυπέλλου. Η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη 16/09 στις 17.00, το Ψυχικό, εκ νέου στο Μετς.

Νευρικές ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι με το Φίλιππο να παίρνει προβάδισμα στο 8′ με 13-14 και την ομάδα μας να αντιδρά και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 21-18.
Στη δεύτερη περίοδο, οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το 15′ (34-28), όμως η πίεση στην άμυνα και ένα επιθετικό κρεσέντο των παικτών μας στα τελευταία λεπτά, έφερε ένα επιμέρους σκορ 16-2, για να κλείσει το ημίχρονο, με τη διαφορά στους 20 πόντους (50-30).
Στο δεύτερο μέρος η Βέροια προσπάθησε να μειώσει το σκορ, όμως η διαφορά παρέμεινε σταθερό σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 70-56. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας δεν έχασαν στιγμή τη συγκέντρωσή τους και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στον Φίλιππο, να πιστέψει στην ανατροπή. Το τελικό σκορ (87-72) μας βρήκε νικητές και μας έδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 87-72
Διαιτητές:
Παντελίδης-Κοντίλης-Ντάνος
Δεκάλεπτα:
21-18, 50-30, 70-56, 87-72
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Λιόγας):
Κουκιαδάκης, Οικονομόπουλος 10(2), Κουφόπουλος 17(2), Ονάσογλου 9(3), Ματαλιωτάκης 7, Ξύδης 14(2), Καραμαλέγκος 8(2), Πεφάνης 7(1), Δόξας 6, Βαλιώτης, Ντιαλό, Γκαβασιάδης 9(1)
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ(Κουρουζίδης-Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Ντόβας 19(4), Ελευθεριάδης 17(1), Αγραφιώτης, Κόθρας 8, Παραπουρας 10(3), Σουτζόπουλος 6, Κανταρκος, Πιλκούδης 10, Καραγεωργίου 2