Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Ψυχικό 79-75

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Α2 το αντρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης, επικρατώντας με 79-75 του Ψυχικού στο Μετς!

Καλύτερα μπήκε το Ψυχικό στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί στο 5ο λεπτό με 10-15, με την ομάδα μας να αντιδρά στο τέλος του δεκαλέπτου και να παίρνει κεφάλι με 25-21.
Στη δεύτερη περίοδο και μετά το 32-29 του 13′, η ομάδα μας έτρεξε 10-0 σερί για να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (42-29) και το ημίχρονο να κλείνει στο 49-36.
Οι παίκτες μας συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 64-54.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Ψυχικό πίεσε και προσπάθησε να γυρίσει το ματς, μείωσε σε 72-69, όμως η ομάδα μας με ψύχραιμες αντιδράσεις στις τελευταίες φάσεις του αγώνα, κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα τη χρονιά, με το τελικό σκορ να είναι 79-75.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΨΥΧΙΚΟ 79-75
Διαιτητές: Ψαριανός-Μηλαπίδης-Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 25-21, 49-36, 64-54, 79-75
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς, Κουφόπουλος 16 (3), Ονάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 21, Ξύδης 1, Καραμαλέγκος 15 (4), Πεφάνης, Οικονομόπουλος, Δόξας 14, Ντιαλό 8, Γκαβασιάδης 2.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Δελίδης, Παπανικολάου 13 (3), Μαρίνος, Τσούτσος, Μιλεντίγεβιτς 12 (1), Τσουργιάννης 2, Καραχάλιος 4, Μαστόρος 6 (1), Κυρίτσης 33, Ιορδάνου 5.