Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Μαρούσι – Παγκράτι 89-75

Στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα της χρονιάς, η ομάδα μας πάλεψε για 28′, όμως δεν κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το κλειστό του Αγίου Θωμά, γνωρίζοντας την ήττα από το Μαρούσι με 89-75.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στο επιθετικό κομμάτι, με τις άμυνες να είναι σχετικά χαλαρές και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 20-19. Παρόμοιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς ανάμεσα στις δύο ομάδες, για να μας βρει το ημίχρονο μπροστά με το “χορταστικό” 46-48.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 24′ (55-58), έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και το 62-59 του 28ου λεπτού, όμως στα τελευταίες επιθέσεις, με ένα επιμέρους 9-2, το Μαρούσι κατάφερε στο 30′ να πάρει διψήφια διαφορά (71-61).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας έμειναν από δυνάμεις, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε πλήρως το Μαρούσι, για να ξεφύγει περαιτέρω με 77-61, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (84-65), για να μειώσει απλά η ομάδα μας, για το τελικό 89-75.
Πρώτος σκόρερ ο Ματαλιωτάκης με 15 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κουφόπουλος, Καραμαλέγκος με 13 πόντους και Μίχαλος με 10.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 89-75
Διαιτητές: Τσαρούχα-Μπίκας-Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 20-19, 46-48, 74-61, 89-75
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 3, Παπαγιάννης, Ξύδας 23 (7), Σουρλής 2, Προίσκος, Κανέλλης 13 (4), Χατζηδάκης 12, Παπαγεωργόπουλος 8 (1), Αρνόκουρος 4, Τσιώτρας 2, Δούκας, Γκαγκαλούδης 22 (3).
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς 6, Μίχαλος 10 (1), Κουφόπουλος 13 (2), Ονάσογλου 5 (1), Ματαλιωτάκης 15, Ξύδης 4, Καραμαλέγκος 13 (1), Πεφάνης 2, Οικονομόπουλος, Δόξας, Ντιαλό 4, Γκαβασιάδης 3