Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Αμύντας 79-72

Νίκη για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Αμύντα με 79-72 και ζευγάρωσε έτσι τα επιτυχή αποτελέσματα στο κλειστό του Μετς.

Οι παίκτες μας ξεκίνησαν πολύ καλά στον επιθετικό τομέα και κατάφεραν να προηγηθούν με 15-7 στο 7ο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 20-14.
Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα μας ανέβασε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (34-24, 15′), όμως ο Αμύντας στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να μειώσει, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με το σκορ στο 45-39.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Υμηττού προσπάθησε να ροκανίσει περαιτέρω τη διαφορά, όμως οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 61-57.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη για να καθαρίσει το ματς και μέσα σε 3′ κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με διψήφια διαφορά (69-57), με τους αντιπάλους μας να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και απλά να μειώνουν, για το τελικό 79-72.
Πρώτος σκόρερ για το Παγκράτι ο Ονάσογλου με 14 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Δόξας με 13 πόντους και Γκαβασιάδης με 12.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΜΥΝΤΑΣ 79-72
Διαιτητές: Θεονάς-Κάρδαρης-Σκαλτσής
Δεκάλεπτα: 20-14, 45-39, 61-57, 79-72
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 2, Κουφόπουλος 4, Ονάσογλου 14 (2), Ματαλιωτάκης 7, Ξύδης 6, Καραμαλέγκος 7 (1), Πεφάνης 8, Δόξας 13, Ντιαλό 4, Ρετσινάς 2, Γκαβασιάδης 12 (2).
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Τοπάλι 15 (1), Σιούντρης 12 (2), Οικονόμου, Βαρδιάνος 9 (1), Σάλεχ 15 (1), Γιούση 2, Γκάτζο 2, Μπέλη 4, Τάγαρης 2, Κανονίδης 11 (1).