Γ’ ΕΣΚΑ ΕΦΗΒΩΝ: Παγκράτι – Δόξα Βύρωνος 75-72

Δύσκολη νίκη στην παράταση για το Εφηβικό μας τμήμα, το οποίο επικράτησε με 75-72 της Δόξας Βύρωνα, εντός έδρας.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-10.
Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα της Δόξας έσφιξε και κατάφερε να μειώσει σε 31-26 στο ημίχρονο.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα επιθετικό κρεσέντο εκατέρωθεν, με τις άμυνες να πηγαίνουν περίπατο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι για να μειώσουν περαιτέρω σε 52-50 στο 30′.
Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν γεμάτο ένταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι τέλους, με το 66-66 να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση.
Εκεί, οι παίκτες μας ήταν πιο ψύχραιμοι και έτσι κατάφεραν να φτάσουν σε μια δύσκολη νίκη, με τελικό σκορ 75-72, κάνοντας το 2/2 στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος Β΄κατηγορίας της ΕΣΚΑ.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Δαμιανός με 21 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κουκιαδάκης με 15, Αντωνίου με 14 και Ζαρίφης με 13 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ 75-72 (κ.α. 66-66)
Δεκάλεπτα: 19-10, 31-26, 52-50, 66-66, 75-72(παρ.)
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Κίλιας, Μπαλωμένος, Μιχαλόπουλος, Ταουξής, Παπαδάκης, Ποδαράς, Τζεμανάκης 3, Δαμιανός 21, Ζαρίφης 13, Κουκιαδάκης 15, Αντωνίου 14, Αλεξανδράκης 9.