Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Ολυμπιάδα Παπάγου – Παγκράτι 43-54

Πρώτη νίκη για το παιδικό μας τμήμα στα «σαλόνια» της Α’ κατηγορίας, το οποίο επικράτησε της Ολυμπιάδας, στο κλειστό του Παπάγου, με 43-54.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και κράτησε την Ολυμπιάδα σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 9-16.
Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα, με τους παίκτες μας να διατηρούν μια διαφορά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και το σκορ στο 22-29.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ομάδα μας ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση, αφού έφερε γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και προηγήθηκε με 31-45 στο 30′.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με υπομονή και μεθοδικότητα οι παίκτες μας κατάφεραν να υπερασπιστούν το ασφαλές προβάδισμα που είχαν χτίσει και κατέκτησαν με αυτόν τον τρόπο το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς και πρώτο για το σύλλογο στην Α’ κατηγορία, μετά από πολλά χρόνια.
Πρώτος σκόρερ για το Παγκράτι ο Τσανάι με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν Καριώτης και Σταυρακάκης με 13 πόντους έκαστος.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 43-54
Δεκάλεπτα: 9-16, 22-29, 31-45, 43-54
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Ποντικοπουλος 2, Μολλάι, Καριώτης 13, Σολωμάκος, Σαλαούνης 2, Σπατούλας 2, Μαραγκουδάκης, Σταμπουλής Στ., Σταυρακάκης 13, Σταμπουλής Χ. 4, Τσανάι 18, Μπραουδάκης