Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Καβάλα – Παγκράτι 71-74

Μετά από 157 ημέρες απραξίας, λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας, η ομάδα μας επέστρεψε στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις αλλά και στις νίκες, αφού επικράτησε -έστω και δύσκολα- επί της Καβάλας με 71-74, εκτός έδρας.

Οι επιπτώσεις της μεγάλης αποχής από την αγωνιστική δραστηριότητα, έκαναν την εμφάνισή τους από νωρίς, με τους παίκτες μας να μπαίνουν μουδιασμένα στο παρκέ, αλλά να καταφέρνουν παρά την αστοχία στην επίθεση (1/10 τρίποντα) να προηγούνται στο δεκάλεπτο με 15-16. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα μας βρίσκοντας κυρίως λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό, προηγήθηκε με 23-34 στο 17′, για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-40. Άξιο αναφοράς είναι ότι στο ημίχρονο είχαν πάρει χρόνο συμμετοχής και οι 12 αθλητές μας, ενώ 10 από αυτούς κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας (37-46, 42-54) μέχρι το 28′, σημείο στο οποίο η Καβάλα με ένα ντεμαράζ, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι για το 54-56 του 30′, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές, με τους αντιπάλους μας να μένουν κοντά μέχρι το 34′, με την ομάδα να τρέχει ένα 0-8 μετά το 61-62. Η Καβάλα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και απαντώντας με επιμέρους σκορ 10-2, μείωσε στον πόντο (71-72) στα 40” καθιστώντας το τέλος του αγώνα ιδιαιτέρως δραματικό.
Ο Κουφόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 71-73, όμως η Καβάλα έχασε διπλή ευκαιρία να κλέψει το ματς, αρχικά με το άστοχο τρίποντο του Βακουφτσή και έπειτα με τις 0/2 βολές του Ζαραϊδώνη.
Ο Κουφόπουλος με 1/2 βολές έγραψε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, το τελικό 71-74.

Μετά την 5μηνη απουσία από τα παρκέ, το σημαντικότερο είναι ότι η ομάδα μας κατέκτησε τη νίκη, ακόμα κι αν αυτή ήρθε αρκετά δύσκολα.
Με το αποτέλεσμα αυτό, το Παγκράτι παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Απόλλωνα στο Μετς, σε ένα πολύ δύσκολο ματς.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Δόξας με 21 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κουφόπουλος με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, Μίχαλος με 11 πόντους και Πεφάνης με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 71-74
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Ι.-Πράττος
Δεκάλεπτα: 15-16, 32-40, 54-56, 71-74
Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 6, Σαββίδης 9, Αμπατζάς 16 (2), Βακουφτσής 7 (1), Καρκατσέλης, Πρασίνης 6, Καραγιώργος, Καρακεχαγιάς 19 (5), Πάτρας 8.
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς 2, Μίχαλος 11 (3), Κουφόπουλος 12 (1), Ονάσογλου 3 (1), Ματαλιωτάκης 7, Ξύδης 3 (1), Καραμαλέγκος 2 , Πεφάνης 10 (3) , Δόξας 21 , Ντιαλλό, Οικονομόπουλος, Γκαβασιάδης 3