Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Τρίτων-Παγκράτι 66-73

Τεράστιο διπλό κατέκτησε η ομάδα μας, η οποία επικράτησε του Τρίτωνα με 66-73 στο κλειστό του Στρέφη και διατηρήθηκε στα υψηλά βαθμολογικά στρώματα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει φουριόζα στο παρκέ και να παίρνει κεφάλι στο 5ο λεπτό με 2-12, με τον Τρίτωνα να μαζεύει τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου, για το 12-17.
Στη δεύτερη περίοδο, οι αντίπαλοί μας βρήκαν περισσότερες επιθετικές λύσεις και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται σε 35-35.

Στο δεύτερο μέρος, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει κάποια διαφορά, με το Παγκράτι να προηγείται με βραχεία κεφαλή στο 30′ και το σκορ στο 53-54.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εξίσου δραματικό με τα προηγούμενα, με τον Τρίτωνα να ξεκινάει με ένα 8-0, για να περάσει μπροστά με 61-54 στο 33′ ενώ διατηρούσε μια εύθραυστη διαφορά μέχρι και το 64-60 του 39ου λεπτού. Σε εκείνο το σημείο ο Καραμαλέγκος με τρίποντο μείωσε σε 64-63, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκαβασιάδης έφερε εκ νέου μπροστά την ομάδα μας με νέο τρίποντο. Ο Θεοδώρου ισοφάρισε για τον Τρίτωνα σε 66-66, με τον Πεφάνη να σημειώνει το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για την ομάδα μας, στα 27” πριν το τέλος, για το 66-69. Οι αντίπαλοί μας αστόχησαν στις τελευταίες επιθέσεις τους και έτσι το Παγκράτι απέδρασε από το κλειστό του Στρέφη, με ένα πολύτιμο διπλό.

Διψήφιοι για την ομάδα μας ήταν οι Κουφόπουλος με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, Δόξας με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, Πεφάνης με 11 πότνυος και Καραμαλέγκος με 10 πόντους και 8 ασίστ.

Την πρώτη του εμφάνιση με το ανδρικό τμήμα, πραγματοποίησε ο Άγγελος Δαμιανός, που προέρχεται από τις Ακαδημίες του συλλόγου μας!

Επόμενος αγώνας για το Παγκράτι, είναι στις 24/04, εντός έδρας, απέναντι στον Οίακα Ναυπλίου.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 66-73
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 12-17, 35-35, 53-54, 66-73
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καφέζας, Θεοδώρου 16 (1), Γερομιχαλός 10 (2), Κόκκαλης 14 (1), Σταθόπουλος 7, Μάντζαρης 6, Παπαδημητρίου 13, Νάνος, Πράπας, Τσιώκος.
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς, Οικονομόπουλος, Κουφόπουλος 14 (1), Ονάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 6, Ξύδης 7 (2), Καραμαλέγκος 10 (2), Πεφάνης 11 (3), Δόξας 11, Ντιαλό 2, Δαμιανός, Γκαβασιάδης 10 (2).