Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Φίλιππος Βέροιας 105-70

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας, η οποία επικράτησε εύκολα του Φίλιππου Βέροιας στο Μετς, με 105-70 και εξασφάλισε μια θέση στην οκτάδα και ως εκ τούτου θα συνεχίσει να αγωνίζεται στο δεύτερο γύρο και στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι παίκτες μας καθάρισαν ουσιαστικά το παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τη διαφορά να γίνεται διψήφια μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, είχε εκτοξευθεί στο +22 (33-11). Η ομάδα μας συνέχισε πολύ καλά επιθετικά και έκλεισε το ημίχρονο στο 58-28.
Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις άμυνες να συνεχίζουν τον …περίπατο και το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 82-53.
Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας κατάφερε να σπάσει το φράγμα των 100 πόντων για δεύτερη φορά φέτος, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 105-70.

Επόμενος αγώνας και τελευταίος για τον πρώτο γύρο, με τον Πανερυθραϊκό, εκτός έδρας, στις 22/05.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 105-70
Διαιτητές: Φάκαρος-Χαϊνά-Κατσαπρακάκης
Δεκάλεπτα: 33-11, 58-28, 82-53, 105-70
Παγκράτι (Λιόγας): Καραμαλέγκος 9 (3), Μίχαλος 6, Κουφόπουλος 7 (1), Ονάσογλου 15 (3), Ματαλιωτάκης 13, Ξύδης 11 (2), Πεφάνης 14 (2), Δόξας 14, Ντιαλό, Δαμιανός 3 (1), Γκαβασιάδης 13 (1).
Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 7 (1), Νικάι 5 (1), Τσεσμετζίδης, Ελευθεριάδης 23, Πολυμένης, Κοθράς 8, Παραπούρας 3, Σουτζόπουλος 17 (1), Πιλκούδης 7.