Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Πανερυθραϊκός-Παγκράτι 90-83

Ήττα για την ομάδα μας, η οποία παρότι είχε το προβάδισμα απέναντι στον Πανερυθραϊκό, εκτός έδρας, για 35 αγωνιστικά λεπτά, δεν κατάφερε να αποδράσει με το διπλό, με το τελικό 90-83 να την αφήνει πίσω στη μάχη για είσοδο στα play-offs.

Η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, στηρίχτηκε στην επίθεσή της και στην ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6.75 και κατάφερε να προηγηθεί με 20-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ η ανάπαυλα, μας βρήκε μπροστά με 39-45. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας συνέχισαν με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και διατήρησαν το προβάδισμα με 60-66 στο 30′ και 64-72 στο 32′, έχοντας 12/23 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. Κάπου εκεί, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Πανερυθραϊκού, όπου αρχικά ισοφάρισε σε 76-76 στο 36ο λεπτό και στη συνέχεια έτρεξε επιμέρους 10-1 στο επόμενο δίλεπτο, για να πάρει διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος του αγώνα, με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με τελικό σκορ 90-83.

Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας του πρώτου γύρου για το Παγκράτι, με την ομάδα μας να έχει ρεκόρ 8-5 και να βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Η είσοδός μας στην τελική οκτάδα, μας επιτρέπει να συνεχίσουμε στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος, με στόχο την είσοδο στα play-offs.

Ο δεύτερος γύρος ξεκινάει στις 02/06, με το πρόγραμμα να ανακοινώνεται εντός των επόμενων ημερών, από την ΕΟΚ.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 90-83
Διαιτητές: Σκούτας-Ζακεστίδης-Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 20-24, 39-45, 60-66, 90-83
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 3 (1), Βουγιούκας 15, Σκάνδαλος 15 (1), Γεωργιάδης 4, Καμπουρίδης 13 (3), Στάθης 14 (1), Παπανικολάου, Αθανασούλας 11, Φιλιππάκος 15.
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 17 (3), Κουφόπουλος 8 (1), Ονάσογλου 3 (1), Ματαλιωτάκης 17, Ξύδης 11 (2), Καραμαλέγκος 13 (4), Πεφάνης, Δόξας 4, Ντιαλό, Γκαβασιάδης 10 (2).