Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Καρδίτσα 87-75

Η ομάδα μας αντέδρασε μετά από 3 συνεχόμενες ήττες και επικράτησε εύκολα στον πρώτο “τελικό” επί της Καρδίτσας με σκορ 87-75, στο κλειστό του Μετς.

Οι παίκτες μας ήταν εντυπωσιακοί από το ξεκίνημα επιθετικά και κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 30-16, ενώ στο ημίχρονο το σκορ εκτοξεύθηκε στο 58-31, με την ομάδα μας να καλύπτει σε εκείνο το σημείο ακόμα και το -21 με το οποίο είχε ηττηθεί στην Καρδίτσα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η νεροποντή δυστυχώς επηρέασε τον αγωνιστικό χώρο, αλλά και το ρυθμό της ομάδας μας, η οποία κατάφερε να κρατήσει ψηλά τη διαφορά μέχρι και το 30′, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε κακές αντιδράσεις, με την Καρδίτσα να μειώνει ακόμα και στο -8 (83-75) για να λήξει το παιχνίδι με 87-75 και την ομάδα μας να πανηγυρίζει στο ήμισυ, αφού κατέκτησε το ροζ φύλλο, αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου, κάτι που ίσως αποδειχθεί κρίσιμο για τη μάχη της εισόδου στην πεντάδα.
Πρώτος σκόρερ ο Δόξας με 24, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ονάσογλου με 17, Καραμαλέγκος με 11 και Γκαβασιάδης, Ξύδης με 10 πόντους έκαστος.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, εκτός έδρας, στο τοπικό ντέρμπι με τον Αμύντα.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ 87-75
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κωνσταντινίδου-Κοντίλης
Δεκάλεπτα: 30-16, 58-31, 70-48, 87-75
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 5 (1), Ονάσογλου 17 (4), Ματαλιωτάκης 5, Ξύδης 10 (2), Καραμαλέγκος 11 (3), Πεφάνης 5 (1), Δόξας 24 (1), Ντιαλό, Γκαβασιάδης 10.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 6, Αμβράζης 2, Καρράς 12, Μακρής, Κακλαμάνος 12 (1), Γκρέκας 6, Βαβάτσικος 14 (2), Καλλές 5, Τσούκας 13 (2), Μόσορας 5 (1).