Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: AEK – Παγκράτι 57-81

Με φόρα ξεκίνησε τη φετινή χρονιά στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ το παιδικό μας τμήμα, αφού επικράτησε με 57-81 της ΑΕΚ, εκτός έδρας.

Οι παίκτες μας δεν άφησαν εξ αρχής κανένα περιθώριο στους αντιπάλους και με άψογη απόδοση σε άμυνα και επίθεση, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 4-20, ενώ διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έληξε με 21-39. Στο δεύτερο μέρος η άμυνες χαλάρωσαν περαιτέρω, με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 18-25 και την ομάδα μας να βρίσκεται στο 30 μπροστά με +25(39-64). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους αθλητές μας να φτάνουν σε ένα εύκολο ροζ φύλλο, με τελικό σκορ 75-81.

Πρώτος σκόρερ ο Γαλατσίδας με 22 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Σεργεντάνης με 14 (11 ριμπ.), Σπανάκης με 14 (12 ριμπ.),  Σταμπουλής με 13 (11 ριμπ.) και Μαραγκουδάκης με 12.

ΑΕΚ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 57-81
Δεκάλεπτα: 4-20, 21-39, 39-64, 57-81
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Γαλατσίδας Κ. 22, Γιάτα Α. 2, Κούτρας Γ., Μανάβης Σ., Νάκε Μ., Ποντικόπουλος Π. 4, Παπαγεωργίου Δ., Σπανάκης Δ. 14, Σεργεντάνης Σ. 14, Σταμπουλής Χ. 13, Τζεμανάκης Δ., Μαραγκουδάκης Δ. 12