Ακαδημίες

Α’ ΕΣΚΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παγκράτι – Βριλλήσια 72-56

Συνέχεια στις νίκες για το παιδικό μας τμήμα, το οποίο επικράτησε με 72-56 των Βριλησσίων στο κλειστό του Μετς, μετά από ένα πολύ δυνατό ματς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στο επιθετικό κομμάτι, το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-21, ενώ στο ημίχρονο να βρίσκει τους Παίδες μας μπροστά με βραχεία κεφαλή, 38-36. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας έσφιξαν την άμυνά τους και πήραν μια διαφορά ασφαλείας στο 30′ με το σκορ στο 51-42, ενώ στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν να μην απειληθούν και να φτάσουν σε μια ακόμα νίκη με τελικό σκορ 72-56.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Γαλατσίδας με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν Σταμπουλήε με 15, Σπανάκης με 12 και Μαραγκουδάκης με 10.

Παιδικό και Εφηβικό συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στα Πρωταθλήματα της ΕΣΚΑ για τη δεύτερη αγωνιστική. Την αρχή έκανε το Παιδικό που επιβλήθηκε της ομάδας των Βριλλησίων με σκορ 72-56 , σε ένα πολύ δυνατό ματς που η ομάδα μας πήρε διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο όταν έσφιξε την άμυνά της. Σειρά πήρε το Εφηβικό που νίκησε πολύ εύκολα την ομάδα του Εθνικού Ελλ/σων με σκορ 70-23 , ένα ματς που είχε τελειώσει από το πρώτο δεκάλεπτο.

Συγχαρητήρια

σε όλους τους αθλητές μας!!! Επόμενοι αγώνες για το Παιδικό την επόμενη Τρίτη 12/10 εκτός έδρας με την ομάδα της Ολυμπιάδας Παπάγου, ενώ και το Εφηβικό αγωνίζεται εκτός έδρας το Σάββατο 09/10 με την ομάδα της Κιβωτού του Κόσμου.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 72-56
Δεκάλεπτα: 21-21,38-36,51-42,72-56
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Αντωνόπουλος): Γαλατσίδας 19, Γιάτα, Δημητρόπουλος 6, Κούτρας, Χάριτος, Ποντικόπουλος 1, Νακε, Μαραγκουδάκης 10, Μανάβης, Σπανάκης 12, Σταμπουλής 15, Σεργεντάνης 9