Γ’ ΕΣΚΑ ΕΦΗΒΩΝ: Παγκράτι – Πήγασος Κυψέλης 71-28

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για το εφηβικό μας τμήμα, το οποίο επικράτησε εντός έδρας του Πήγασου Κυψέλης με 71-28 και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά σε άμυνα και επίθεση και εξασφάλισε διαφορά ασφαλείας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 24-9.
Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας με τρομερή προσήλωση στα αμυντικά του καθήκοντα, δέχθηκαν μόλις 2 πόντους και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 39-11.
Παρόμοια κατάληξη είχε και το δεύτερο μέρος, με την ομάδα μας να τρέχει επιμέρους 21-3, με το σκορ στο 30′ να διαμορφώνεται σε 61-14.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε συντήρηση δυνάμεων από τον κόουτς Ευαγγελίδη, ο οποίος μοίρασε αρκετά το χρόνο με αποτέλεσμα να σκοράρουν και οι 12 αθλητές που πήραν μέρος στον αγώνα.

Πρώτος σκόρερ ο Ζαρίφης με 14 πόντους, ενώ διψήφιος και ο Τζεμανάκης με 12 πόντους, όλοι με τρίποντα!

Επόμενος αγώνας του εφηβικού μας τμήματος, στις 24/10 με αντίπαλο το Γκύζη Πολυγώνου, στο κλειστό του Στρέφη.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 71-28
Δεκάλεπτα: 24-9, 39-11, 61-14, 71-28
ΠΑΓΚΡΑΤΙ(Ευαγγελίδης): Αντωνίου 2, Τσανάι 5, Δαμιανός 9, Μπόζγκο 4, Ζαρίφης 14, Σπατούλας 3, Σπυρόπουλος 7, Καριώτης 9, Κομψέλης 1, Μπαλωμένος 2, Τζεμανάκης 12(4), Σταμάτης 3